Erdoğdu: "İhsanoğlu birleştirici güç olarak, kişilik olarak karşımıza çıkıyor"

Erdoğdu: "İhsanoğlu'nun nitelikleri biliniyor. Bir devlet adamı ve bilim adamı niteliği, tarafsız kişiliği. En önemli özelliği de hiçbir biçimde Türkiye vatandaşları arasında Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü hangi etnik yapıdan, hangi mezhepten olursa olsun ve hatta hangi siyasi partiden olursa olsun bir ayrım yapmaması çok önemli bir özellik"

Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Parti Meclis üyesi Faruk Demir, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Bursa Milletvekili Kemal Ekinci ile Kars'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'da çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için çeşitli ziyaretler gerçekleştireceklerini söyledi.

Türkiye'nin 10 Ağustos'ta ciddi bir siyasi seçim süreciyle karşılaşacağını ifade eden Erdoğdu, "Yapacağımız seçim yasal olarak cumhurbaşkanlığı seçimi olmakla birlikte bu seçim başkanlık sistemi ya da parlamenter sistemi arasında da bir tercih şeklinde değil ve giderek bir cumhurbaşkanlığı seçiminin de dışına çıkan bir mecrada ilerliyor" diye konuştu.

Seyhan Erdoğdu, seçim yarışının eşit ve adil olmayan biçimde sürdürüldüğünü söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bir yanda başbakanlık mevkisini koruyarak aynı zamanda kamunun bütün olanaklarını kullanarak öte yandan 17 ve 25 Aralık süreçlerinde bütün Türkiye'nin şahit olduğu gibi havuzlardaki kaynakları da akıtarak bir yarış sürdüren bir 'tek adam' profiliyle Türkiye'de farklı bir biçimde algı yaratmaya çalışan bir aday var, Başbakan. Öbür tarafta da sayın İhsanoğlu'nun kendisinin de ifade ettiği gibi 'halkın katkılarıyla' bu yarışı sürdürmeye çalışan bir aday ve diğer adayımız var. Her şeyden önce eşit ve demokratik olmayan süreçle karşı karşıyayız. Buna yapmış olduğumuz itirazlar ne yazık ki yerini bulmadı. Bu sürecin bütün olumsuzluklarını da süreç içerisinde yaşıyoruz."

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun niteliklerinin bilindiğini ifade eden Erdoğdu, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nun nitelikleri biliniyor. Bir devlet adamı ve bilim adamı niteliği, tarafsız kişiliği. En önemli özelliği de hiçbir biçimde Türkiye vatandaşları arasında Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü hangi etnik yapıdan, hangi mezhepten olursa olsun ve hatta hangi siyasi partiden olursa olsun bir ayrım yapmaması çok önemli bir özellik. Buraya birleştirici güç ve cumhurbaşkanı adayı olarak kişilik olarak karşımıza çıkıyor sayın İhsahoğlu" dedi.

    Salı, 05 Ağustos 2014 17:34

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica