Kılıçdaroğlu: "Kendileri baksın aynaya hırsızı göreceklerdir orada"

Kılıçdaroğlu İstanbul'da Başbakan Erdoğan'ı "Başbakandım ama, başbakanlık yaptığımdan haberim yoktu" diye itirafa çağırdı, Erdoğan'ın milletin değil, milletin anasını belleyenlerin adamı olduğunu söyledi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim kampanyasını desteklemek ve vatandaşlarla buluşmak için Ankara'dan İstanbul'a gitti, gazetecilerin güncel konularla ilgili sorularını şöyle yanıtladı.

Soru: "Yeniden başlayan operasyonlar ile paralel yapı hakkında..."

Kemal Kılıçdaroğlu: "Son operasyonlar yolsuzluk, rüşvet  operasyonundan intikam alma sürecidir. Bunu hepimiz biliyoruz. Bütün vatandaşlarımın da bunu öğrenmesini istiyorum. Erdoğan eğer hesap vermek istiyorsa ve bir paralel devlet varsa önce kendisi yargının önüne çıkmalı, evet ben Başbakanlık yapıyordum ama Başbakanlık yaptığımdan haberim yoktu benim. Bir sürü kararname geliyordu. Bende bunları imzalıyordum. Böyle bir yapı oluşmuş, yeni fark ettim diye bir itirafta bulunması lazım. Onu bekliyoruz. Eğer böyle bir tablo varsa."

Soru: "Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişi toplantı düzenliyor ve eğitim sistemiyle ilgili çeşitli görüşler, öneriler dile getiriyor. Dinlediniz mi?"

Kemal Kılıçdaroğlu: "Bilal Erdoğan denen kişi değil Bilal Erdoğan bizzat kendisi. Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarını toplamış, onlara Milli Eğitim politikasını anlatıyor. Devletin geldiği duruma bakın Allah aşkına. Senin Milli Eğitim Bakanlığındaki görevin nedir? Bir vakfın yönetiminde, vakıf rüşvetin merkezi, devletten ihale alanlar rüşveti götürüp TÜRGEV'e ödüyorlar. O da bundan faydalanıyor. Bu parayı kullanıyor, Milli Eğitim politikasını belirliyor. Milli Eğitim Bakanının oturduğu koltuk aslında Milli Eğitim Bakanına ait değil Bilal Erdoğan'a ait. Politikayı çizende Bilal Erdoğan.

Bu tabloyu vatandaşlarımız görsün diye Genel Sekreterimiz açıkladı. Neden vatandaşlarımız görsün? Sanıyorlar ki hükümetin bir Milli Eğitim politikası var. Hayır, hükümetin değil. Bir görünen politikası var bir de görünmeyen politikası var. O görünmeyen yüzünü dün kamuoyuna açıkladık. Gerçek budur, hiçbir eğitim bilgisi olmayan bir kişi gırtlağına kadar yolsuzluğa bulaşmış bir kişi, ahlaki değerleri sıfır olan bir kişi ülkenin Milli Eğitim politikasını belirliyor. Düşünün, Milli Eğitim politikası. Yani ulusal politika. Yani milli politika. Onu maalesef adı yolsuzluğa bulaşmış, hırsızlıkla anılan bir kişi belirliyor. Bizim için acı olan, üzüntü veren nokta bu."


Soru: "Fethullah Gülen'in de paralel devlet adına yaptığı bir açıklama oldu. Bunu dinleyebilme imkanınız oldu mu?"

Kemal Kılıçdaroğlu: "Hayır, dinleyemedim. Nasıl bir açıklama yaptığını da bilmiyorum. Ama ben Türkiye'de yaşıyorum, buradaki olayları görüyorum. Eğer bir paralel devlet varsa bunun bir numaralı sorumlusu bu ülkeyi yöneten kişidir. Herhalde biz ülkeyi yönetmiyoruz. Paralel devlet 12 yıldır siz nasıl farkına varmazsınız. Defalarca ama defalarca uyarıldı. Yargı konusunda, diğer konularda uyarıldı. Her seferinde de onun hükümet sözcüsünün, daha doğrusu Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in ifadesiyle söyleyeyim. Paralel devlet söylemine kargalar bile güler. Ben söylemiyorum, bu iktidarın sözcüsü söylüyor bunu ve yeni şimdi uyanmış diyor ki paralel devlet var. Ne zamandan sonra? 17 Aralık, 25 Aralık rüşvet operasyonundan sonra. Sen aldığın rüşvetin hesabını vereceksin Recep Tayyip Erdoğan. Kaçamazsın bu ülkeden. Nereye gidersen git bunun hesabını soracağız. Tüyü bitmemiş yetimin hesabını sormak benim boynumun borcudur. O sanıyor ki belli seçimlere gireceğim, belli yerlere geleceğim, gelmek için çaba harcayacağım ben bunları unutturacağım. Her kuruşun hesabını sormak benim boynumun borcudur. Nereye gidersen git kaçamazsın bu ülkeden kaçamazsın."

Soru: "Başbakan mitingde kendi kampanyasına destek istedi vatandaşlardan. Siz de Ekmeleddin bey için böyle bir istekte bulunacak mısınız?"

Kemal Kılıçdaroğlu: "Erdoğan bu desteği niye istiyor acaba? Dünya kadar parası var. Sıfırlayamadığı dolarları var, avroları var, Türk liraları var. Milletin anasını belleyen işadamları var. Onlarla beraber yola çıkmadı mı? Çıktı. Yazmış oraya efendim milletin adayı. Bir şeyi atlamışlar herhalde sığmadığı için. Milletin anasını belleyenlerin adayı demek lazım Recep Tayyip Erdoğan için. Doğru mudur? Doğrudur. Gerçek midir? Gerçektir. Milletle ne ilgisi var bunun? Milletle ne ilgisi var? Haram lokma yiyeceksin, rüşvet alacaksın, adın bütün dünyada hırsızlığa çıkacak ve diyeceksin ki ben milletin adayıyım. Kimse kusura bakmasın bu millet hırsız değil. Hırsız olanlar başkaları. Kendileri baksın aynaya hırsızı görecektir orada.

Teşekkürler arkadaşlar."

    Salı, 05 Ağustos 2014 17:16

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica