Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Maliye Bakanı'na sordu: "Adıyaman Gölbaşı’nda 1763 ada 1 parsel Milli Emlak'a ait Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na tahsis edilmiş arazinin devri için TÜRGEV tarafından talepte bulunulduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, söz konusu arazi TÜRGEV'e tahsis edilmiş midir ?"

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINÇ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

1- AKP hükümeti, İsrail ile 15 Temmuz 2004'de Ankara'da bir mutabakat zaptı imzalayarak, Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında "temel ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretindeki tavizlerin karşılıklı genişletilmesini müzakere etme konusunda"  bir anlaşma imzalamış mıdır?
2- Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Elizer ile petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiberoptik geçmesi nin planlandığı bir boru anlaşması imzalamış mıdır?
3- Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs 2005 tarihli İsrail ziyareti sırasında 200 milyon dolarlık Heron alım anlaşması imzalamış mıdır?
4- Aynı ziyarette Recep Tayyip Erdoğan M60 tanklarının modernizasyonu için yeni bir protokol imzalamış ve 17 ayrı askeri projeye dair görüşmeler yapmış mıdır?
5- Recep Erdoğan, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin 44 yıllığına İsrail'li bir şirkete verilmesine itiraz edenleri "Yahudi düşmanlığı" ile suçlayan bir açıklama yapmış mıdır?
6- 2004 yılı sonunda AKP, "Tarımsal İşbirliği ve Kalkınma Projesi" ile önünü açarak Konya'da 40 bin dönüm arazinin İsrail'e satılmasına onay vermiş midir?
7- AKP, tarihte ilk kez Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda 6 Aralık 2004 günü İsrail'e siyonizmin kurucu Theodor Herz'i anma izni vermiş midir?"

    Salı, 05 Ağustos 2014 17:10

Bağlantılı Konular