Nazlıaka: "AKP iktidarında sadece kadınlar, çocuklar değil balıklar da ölüyor"

Aylin Nazlıaka, 2002'de toplam işlenen tarım alanının 23 milyon 905 bin hektarken, 2013'te bu alanın 20 milyon 579 bin hektara düştüğünü ifade etti.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Sakarya Nehri'nin kuruduğunu belirterek, elindeki balıkları gösterip, "AKP iktidarı döneminde sadece kadınlar, çocuklar öldürülmüyor, ağaçlar kesiyor, balıklar da ölüyor. Balıklar ölmesin" dedi.

Aylin Nazlıaka, CHP Polatlı İlçe Başkanı Ömer Lütfü Türker ve Polatlı'daki bazı muhtarlarla parlamentoda basın toplantısı düzenleyerek, ilçedeki kuraklığa işaret etti.

Çiftçinin can çekiştiğini, gübre, su, elektrik, ilaç ve mazotun pahalı olduğunu savunan Nazlıaka, girdi fiyatının sürekli arttığını ancak ürün fiyatının aynı oranda artmadığını söyledi.

Aylin Nazlıaka, 2002'de toplam işlenen tarım alanının 23 milyon 905 bin hektarken, 2013'te bu alanın 20 milyon 579 bin hektara düştüğünü ifade etti.

Aylin Nazlıaka: "2002'de 17 milyon 935 bin hektar alan ekilirken, bu alan 2013'te 15 milyon 618 bin hektara düşmüştür. Bu rakamlar bize göstermektedir ki Polatlı büyüklüğünde on tane tarım alanı, yanlış politikalar nedeniyle yok edilmiştir" diye konuştu.

Kuraklığın en çok etkilediği illerin başında Ankara, ilçelerin başında da Polatlı'nın geldiğini ifade eden Nazlıaka, Polatlı nüfusunun yüzde 80'inin tarımla uğraştığını, Polatlı'nın Ankara tarımının kalbi olduğunu kaydetti.

Kuruyan Sakarya Nehri üzerinde yürürken çekilen fotoğrafı gösteren Nazlıaka, "Böyle bir noktada çiftçiler nasıl tarımla uğraşacak? Köyler kuraklığın pençesinde" dedi.

"Sakarya Nehri'ndeki canlıların durumu" diyerek, elindeki ölmüş balıkları gösteren Nazlıaka, "Bu balıklar, bu nehirden çıkarıldı. AKP iktidarı döneminde sadece kadınlar, çocuklar öldürülmüyor, ağaçlar kesiyor, balıklar da ölüyor. Sakarya Nehri'nin kuruması nedeniyle balıkların içinde bulunduğu durum budur. Buna son verilsin. Artık balıklar ölmesin, daha fazla canlılar ölmesin, oraya su imkanı sağlansın" diye konuştu.

Daha sonra Polatlılı muhtarlar da sorunlarını dile getirdi.

    Salı, 05 Ağustos 2014 16:57

Bağlantılı Konular