"AKP, Konya'da 40 bin dönüm arazinin İsrail'e satılmasına onay vermiş midir?"

Tanrıkulu: "AKP hükümeti, İsrail ile 15 Temmuz 2004'de Ankara'da bir mutabakat zaptı imzalayarak, Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında "temel ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretindeki tavizlerin karşılıklı genişletilmesini müzakere etme konusunda" bir anlaşma imzalamış mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

1- AKP hükümeti, İsrail ile 15 Temmuz 2004'de Ankara'da bir mutabakat zaptı imzalayarak, Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında "temel ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretindeki tavizlerin karşılıklı genişletilmesini müzakere etme konusunda" bir anlaşma imzalamış mıdır?
2- Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Elizer ile petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiberoptik geçmesinin planlandığı bir boru anlaşması imzalamış mıdır?
3- Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs 2005 tarihli İsrail ziyareti sırasında 200 milyon dolarlık Heron alım anlaşması imzalamış mıdır?
4- Aynı ziyarette Recep Tayyip Erdoğan M60 tanklarının modernizasyonu için yeni bir protokol imzalamış ve 17 ayrı askeri projeye dair görüşmeler yapmış mıdır?
5- Erdoğan, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin 44 yıllığına İsrail'li bir şirkete verilmesine itiraz edenleri "Yahudi düşmanlığı" ile suçlayan bir açıklama yapmış mıdır?
6- 2004 yılı sonunda AKP, "Tarımsal İşbirliği ve Kalkınma Projesi" ile önünü açarak Konya'da 40 bin dönüm arazinin İsrail'e satılmasına onay vermiş midir?
7- AKP, tarihte ilk kez Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde milli kütüphane konferans salonunda 6 Aralık 2004 günü İsrail'e siyonizmin kurucu Theodor Herz'i anma izni vermiş midir?"

    Pazar, 03 Ağustos 2014 13:20

Bağlantılı Konular