Tanrıkulu: "Off shore hesaplarından Erdoğan'a bağış yapıldığı iddiası doğru mudur?"

Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Babacan'a sordu: "Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında diğer adaylar gelen bağış paralarını açıklarken bir tek Recep Tayip Erdoğan'ın bağış paralarının miktarını açıklamamasının nedeni nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

1- Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında diğer adaylar gelen bağış paralarını açıklarken bir tek Recep Tayip Erdoğan'ın bağış paralarının miktarını açıklamamasının nedeni nedir?
2- 17 Aralık ve 25 Aralık Yolsuzluk Soruşturmalarında adları geçen hangi işadamları Recep Tayip Erdoğan'ın kampanyasına ne kadarlık tutarlarda bağışlarda bulunmuşlardır?
3- Yurtdışı off shore hesaplarından Recep Tayip Erdoğan'ın hesaplarına bağış yapıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise toplam tutarı nedir?
4- Recep Tayip Erdoğan'ın bağış kampanyasına yasayı delerek, 200 işçisi üzerinden her bir işçi adına 2 bin 5 bin 9 bin TL tutardan 9 bin TL nin çok üzerinde para bağışlayan işadamı kimdir?
5- Yasayı delerek, 5 milyon liralık TL'lik nakdi parayı 600 çalışanının ismini banka şubesini vererek çalışanları adına Erdoğan'ın kampanyasına bağışlayan işadamı kimdir?
6- Çalıştırdıkları işçiler adına hesap açtırarak Erdoğan'a bağışta bulunan tüm işadamları kimlerdir?
7- Bağış yapan şirketler ve işadamları 2002-2014 tarihleri arasında kamuda almış oldukları ihaleler var mıdır? Varsa bu şirketlerin hangileridir?
8- Bu yöntemle Recep Tayyip Erdoğan'ın kampanyasına 9 bin TL. Bağış yaptırılan ve özel bir şirkette asgari ücretle çaycı olarak çalışan kişi kimdir?"

    Cumartesi, 02 Ağustos 2014 14:18

Bağlantılı Konular