Tanrıkulu: "Onların yaşadığı sorunlara ortak olmak istiyorum"

Tanrıkulu, Diyarbakır Garı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, gezici mevsimlik işçiler sorununun Türkiye'nin ağır sorunlarından biri olduğunu, her yıl binlerce işçinin ya tren ya da farklı vasıtalarla bölgeden Türkiye'nin batısındaki illere bu mevsimde fındık toplamaya gittiğini söyledi.

Yolculukları sırasında ve gittikleri yerlerde mevsimlik işçilerin büyük bir ayrımcılığa maruz kaldığını söyleyen Tanrıkulu, mevsimlik işçilerin beslenme, barınma ve çalışma koşullarına ilişkin büyük sorunları olduğunu belirtti.

"Mevsimlik işçi kadın ve çocukların istismar edilmesi, emeklerinin sömürülmesi sorunu var. Tüm bu sorunlara dikkat çekmek amacıyla ben de bugün onlarla seyahat edeceğim" diyen Tanrıkulu, imkan olursa Ankara'dan sonra Sakarya'ya kadar da kendilerine eşlik ederek yanlarında olmaya çalışacağını kaydetti.

Sezgin Tanrıkulu şöyle konuştu:

"Amacım parti olarak bu insanların yaşadığı soruna dikkat çekmek ve sorunlarının çözümü için Mecliste bir komisyon kurulmasını sağlamaktır. Gerçekten Meclis'te bugüne kadar gezici mevsimlik işçilerin sorunlarıyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmamış. Mevzuattan, uygulamadan kaynaklanan sorunlar var. Tüm bunların kapsamlı şekilde ele alınıp çözümü için meclisin adım atması, hükümete yol göstermesi lazım. Bu nedenle 24 saat onlarla yolculuk edeceğim. Böylece hem seyahat koşullarını gözlemleyeceğim hem de kendileriyle görüşüp geçmiş yıllarda yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgi almaya çalışacağım."

"Onların yaşadığı sorunlara ortak olmak istiyorum" diyenTanrıkulu, bu sorunlarla ilgili Türkiye kamuoyunu bilgilendireceğini dile getirdi.

Sezgin Tanrıkulu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden farklı bölgelere göç eden mevsimlik işçilerle ilgili bir kaydın bulunmadığını anlatarak, işçilerin iş güvencelerinin de bulunmadığını dile getirdi.

Her yıl ağustos ayının başından eylül ayının ortalarına kadar Diyarbakır'dan 10 bin kişinin başka bölgelere göç ettiği bilgisini aldığına dikkati çeken Tanrıkulu, "Bu insanlar seyahat, barınma, beslenme ve aldıkları ücret bakımından gittikleri yerde ayrımcılık yaşıyor. Bunun ortadan kalkması amacıyla bugün buradayız" diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu, başka bölgelere zorunlu olarak göç eden mevsimlik işçilerin oy kullanmasının mümkün olmadığına değinerek, gidecekleri yerin ikametgahları olmadığını söyledi.

Bunun başka bir sorun olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ağustos ayında yapılması yanlıştır. Yasa 2007'de bu şekilde çıkmış. Ancak bunun seçimden sonra düzeltilmesi lazım" şeklinde konuştu.

Sezgin Tanrıkulu, Ankara ve İstanbul arasında yüksek hızlı tren seferlerinin başladığını ancak banliyö treni seferlerinin iptal edildiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Aslında Devlet Demir Yollarının mevsimlik işçiler için özel sefer koyması lazım. Çünkü işçiler Ankara'ya kadar trenle gidecek, daha sonra sağlıksız şekilde karayolu ile yolculuklarını sürdürecekler. Her yıl bu şekilde çok sayıda trafik kazası meydana geliyor. Umarız bu yıl üzücü bir kaza yaşanmaz. Onları çalıştıkları ortamda da bu ay içerisinde ziyaret etmeyi planlıyorum."

Sezgin Tanrıkulu, geçim koşullarının olması halinde insanların mevsimlik işçi olarak çalışmaktan kurtulacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan Erdoğan 2008 yılında GAP Eylem Planı'nı açıkladı ve 4 yılda bitirileceğini söyledi. Bu işçilerin çalışabileceği alanlar daha çok sulu tarım olan yerler. O zaman sulama kanallarının gerçekleşme oranı yüzde 13 iken aradan geçen 5 yılda bu oran yüzde 20'ye yükselebildi. Burada çalışma koşulları yok. Bölgede çalışma koşullarını sağlamamız lazım. İşsizlik bu insanların göçü ile çözülmez. Sorunu yerinde çözmemiz lazım. İktidar değiliz ama olmamız halinde bu soruna kalıcı, yerinde çözümler üretmeye çalışacağız."

Sezgin Tanrıkulu daha sonra işçilerle trene binerek Ankara'ya doğru hareket etti.

    Cuma, 01 Ağustos 2014 11:42

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica