Kılıçdaroğlu: "Bu topraklara bereketi, huzuru, dostluğu, kardeşliği ekelim"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Arguvan Türkü festivalinde, türküler söylenirken bazen hüzünlenip gözyaşı döktüklerini, bazen eğlendiklerini, bazen de coştuklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Malatya'daki temasları kapsamında 11. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali'ne katıldı. Kılıçdaroğlu, festivalde yaptığı konuşmada, türküler söylenirken bazen hüzünlenip gözyaşı döktüklerini, bazen eğlendiklerini, bazen de coştuklarını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Ağustos'taki cumhurbaşkanı seçimine değinerek, "Gelin hep beraber Anadolu toprağına bereketi ekelim, barışı ekelim, birliği, beraberliği, dirliği, kardeşliği ekelim. Gelin Anadolu'ya Ekmeleddin'i ekelim. Cumhurbaşkanı makamına tarafsız biri otursun. Hiçbir siyasi partinin üyesi olmasın. Bütün siyasi partilere eşit mesafede olsun. Bütün yurttaşlarına eşit mesafede olsun. Konuştuğu zaman memlekette huzur olsun. Konuştuğu zaman barıştan, huzurdan ve kardeşlikten yana konuşsun. Ayrılık gayrılık yapmasın. Ne inancı nedeniyle ne kimliği nedeniyle kimseyi ayırmasın. 'İnsan, Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve her zaman bizin başımızın üstünde yer vardır' desin. Böyle bir düşünceyi dile getirsin" diye konuştu.

Ortadoğu'da yaşananlara da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bakın Ortadoğu'ya, kan gövdeyi götürüyor. Yazık günah değil mi? İnsanlar ölüyor, kadınlar ölüyor, çocuklar ölüyor. Hepimiz televizyonlardan izliyoruz, radyodan dinliyoruz ve hepimiz hüzünleniyoruz. Neden 21. yüzyılda böyle bir çatışma var? Bir mezhep çatışması var, bir ırk çatışması var. Neden Filistin'de insanlar ölüyor? Bütün bunları her gün biz düşünüyoruz ve şükrediyoruz. Ülkemizde çatışma olmasın, çatışmaya yer vermeyelim. Ülkemizde huzur olsun, anneler huzur içerisinde çocuklarını okula göndersin. Her evde huzur olsun, barış olsun, birlik olsun, dirlik olsun. Her evin geliri olsun, her evde bereket olsun, her evde kadınlar bereketle tencerelerini kaynatsın. Biz bunu istiyoruz."

Bunları istedikleri için 10 Ağustos'a önem verdiklerini ve "Gelin hep beraber bu topraklara bereketi, huzuru, dostluğu, kardeşliği ekelim" dediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı makamına oturan birinin ağırlığı önemlidir, sözü önemlidir. Bilge birisinin olması lazım orada. Orada bilge birisi, bilgili birisi, geçmişi temiz birisi, huzur yaratan, huzur veren birisi, yurttaşları arasında ayrım yapmayan birisi, hiçbir siyasi partiye mensubiyeti olmayan birisi. Yüksek bir yerde oturuyor, güzel bir yerde oturuyor. Bayrağımı temsil eden bir yerde oturuyor. Benim o insana güvenmem lazım. O insanın hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğine inanmam lazım. Bu inançla biz onu (Ekmeleddin İhsanoğlu'nu) önerdik ve çok güzel bir tablo ortaya çıktı. 9 siyasi parti, her birimizin görüşü farklı ama demokrasiye çok önemli bir katkı yaptık. Uzlaşma kültürünü getirdik. 9 siyasi parti, bir kişi üzerinde uzlaştı, uzlaştık. Uzlaşma demokrasilerin olmazsa olmazlarıdır çünkü demokrasilerde dayatma yoktur."

Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sürecinde Evliya Çelebi gibi gezdiğini dile getirerek, "Sizlerin de mutlaka çalışmasını istiyorum. Hepimiz çalışacağız, çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak için hepimiz çalışacağız. Sorumluluğu yerine getirmek için hepimiz çalışacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiyesine yeni Türkiyeler katmak için hepimiz çalışacağız. Kadın erkek eşitliğini bu ülkeye getirmek için hepimiz çalışacağız. Cumhuriyet'in değerlerini yüceltmek için hepimiz çalışacağız" diye konuştu.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Kılıçdaroğlu'na festivale katılımından dolayı plaket ve saz hediye etti. Kılıçdaroğlu, Ankara'ya gitmek üzere Malatya'dan havayoluyla ayrıldı.

    Pazar, 03 Ağustos 2014 09:24

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica