"IŞİD uzantılı bir grubun ülkemizde propaganda faaliyeti yürütmesi yasal mıdır?"

Ağbaba, Adalet Bakanı'na sordu: "28 Temmuz 2014 günü IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu söylenen yüzlerce kişinin İstanbul'da bir bölge de toplu bayramlaşma yaptığı, bu bölgede askeri eğitimler düzenledikleri ve hatta cihat çağrısı yaptıkları iddia edilmiştir. Basına yansıyan bu iddialara ilişkin resmi kurumlardan herhangi bir açıklama veya yalanlama gelmemiştir.Basına yansıyan bu iddialar ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma başlatılmıştır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adaleti Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplanmasını saygılarımla arz ederim.

Veli Ağbaba
CHP Malatya Milletvekili

28 Temmuz 2014 günü IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu söylenen yüzlerce kişinin İstanbul'da bir bölge de toplu bayramlaşma yaptığı, bu bölgede askeri eğitimler düzenledikleri ve hatta cihat çağrısı yaptıkları iddia edilmiştir. Basına yansıyan bu iddialara ilişkin resmi kurumlardan herhangi bir açıklama veya yalanlama gelmemiştir.

Bu çerçeveden hareketle,
1- Basına yansıyan bu iddialar ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma başlatılmıştır?
2- Poşi takmanın sosyalist olmaya, Grup Yorum bileti satmanın illegal örgüt üyesi olmaya kanıt olarak gösterildiği ülkemizde cihat çağrısı yapmanın herhangi bir karşılığı var mıdır?
3- Parasız eğitim isteyen üniversite öğrencilerinin yıllarca hapsedildiği düşünüldüğünde, eli kanlı bir terör örgütü olan IŞİD'in uzantısı olan bir grubun ülkemizde propaganda faaliyeti yürütmesi yasal mıdır?
4- Cezaevlerinde Pir Sultan Abdal'ın boncuktan yapılan bir süslemesini bulundurmak, illegal örgüt lideri propagandası sayılırken IŞİD'in uzantısı bir grubun İstanbul'da askeri eğitim yapabiliyor olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
5- Malum davalarda hazırlanan iddianamelerde Eğitim-Sen üyeliği dahi illegal örgüt üyeliğine kanıt olarak gösterilirken, sokak ortasında kafa kesen bir örgütün İstanbul'un göbeğinde "bayramlaşma" adı altında toplanabiliyor olması mümkün müdür?
6- IŞİD'in uzantısı bu örgütün İstanbul'daki faaliyetlerine ilişkin herhangi bir yalanlama yapılmaması veya soruşturma başlatılmaması, bu yapılanmanın hükümet tarafından görmezden gelindiği iddialarını desteklediğini düşünüyor musunuz?"

    Cuma, 01 Ağustos 2014 14:25

Bağlantılı Konular