Tanrıkulu: "Son iki yılda İmam Hatip Lisesine dönüştürülen lise sayısı kaçtır?"

Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı'na sordu: "Bakanlığınızın İmam Hatip Liselerine yönelik kayırmacı politika izlediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu durum kamudaki adalet duygusunu zedelemez mi?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müdürlüklere gönderilen genelgede "TEOG sınavlarında başarılı olan öğrencilerin imam hatip liselerini tercihlerinin sağlanması konusunda azami çabanın gösterilmesi" isteniyor, bu konuda hangi müdürlüğün ne gibi çalışma yaptığını da rapor etmesi steniyor. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hilmi Karabacak imzasıyla 25 ilçe milli eğitim müdürlüğü ve müdürlükler tarafından da okullara gönderilen genelge şöyle denildi:

"2014-2015 Öğretim yılı Anadolu liseleri tercih takvimi 30 Temmuz 2014 tarihinde başlayacağından imam hatip liselerinin niteliğini artırmak ve ademik başarıyı daha üst seviyeye çıkarmak için söz konusu tercihten önce bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu nedenle, idareci, öğretmen, okul aile birliği, veli, sivil toplum örgütleri, bazı kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gidilerek Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında başarılı olan öğrencilerin imam hatip liselerinin tercihlerinin sağlanması konusunda azami çabasının österilmesi gerekmektedir. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi ve yapılan çalışmaların 21 Temmuz 2014 tarihine kadar müdürlüğümüze rapor edilmesini önemle rica ederim."

Bu bağlamda;

1- Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı tarafından böyle bir genelge gönderildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının böyle bir genelge gönderme yetkisi var mıdır?
2- Bu genelge Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi gönderilmiştir?
3- Demokratik, laik eğitim sistemi ile bağdaşmayan bu uygulamaya karşı herhangi bir çalışma yapacak mısınız?
4- Bakanlığınızın bilgisi dahilinde gönderilmiş İmam Hatip Liselerine ilişkin genelgeler nelerdir?
5- Bakanlığınızın İmam Hatip Liselerine yönelik kayırmacı politika izlediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu durum kamudaki adalet duygusunu zedelemez mi?
6- Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yasayla birlikte İmam Hatip Liselerine girenlerin oranı ne kadar artmıştır?
7- Son iki yılda İmam Hatip Lisesine dönüştürülen lise sayısı kaçtır?"

    Cuma, 01 Ağustos 2014 12:05

Bağlantılı Konular