Kılıçdaroğlu: "İhsanoğlu'nun seçimi kazanacağına inancımız tam"

Kılıçdaroğlu: "Geçmişte birçok insanın haksızlığa uğradığı Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda üretilen sahte delillerle insanların hapse atıldığı bir süreci yaşadık. Bu operasyonların o süreçle hiçbir ilgisi yok"

Kemal Kılıçdaroğlu Nevşehir'de gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
Gazetecilerin sorularını yanıtlarken  cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçimi kazanacağına inançlarının tam olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin emniyetteki "paralel yapı" operasyonunu sorması üzerine şunları söyledi;

"Geçmişte birçok insanın haksızlığa uğradığı Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda üretilen sahte delillerle insanların hapse atıldığı bir süreci yaşadık. Bu operasyonların o süreçle hiçbir ilgisi yok. Yani bir haksızlığın hesabını sormak, 'kimler sahte delil üretti' bunun hesabını sormak gibi bir şey söz konusu değil. Bu operasyonların tek bir amacı var. Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin gırtlağına kadar yolsuzluğa battığını biliyoruz. 17 ve 25 Aralık operasyonlarında bu ortaya çıktı. Şimdi Erdoğan, bunu ortaya çıkaranlardan intikam almak istiyor."

Başbakan Erdoğan'ın bu davanın da savcılığını üstlendiğini belirten Kılıçdaroğlu şöyle dedi; "Tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarında savcılığa soyunduğu gibi. Bu davanın büyüyeceğini, genişleyeceğini söylüyor. Kendisine göre mahkemeler oluşturdu, kendisine göre hakimler tayin etti oraya. Kendisine göre karar veriyor. İlk başta kendisi söylemişti zaten. 'Casusluktan davayı açacağız' demişti. Nitekim davalar öyle açıldı, tutuklamalar öyle yapıldı. Dolayısıyla bu davalar siyasi davalardır. Siyasi davaların, yani yolsuzluğu kapatmaya yönelik davaların toplumda bir karşılığının olduğuna inanmıyorum"

Bir basın mensubunun Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Kadınların kahkaha atmasına yönelik açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine de  Kılıçdaroğlu şunları söyledi; "Bülent Arınç öyle anlaşılıyor ki kadınları insan olarak görmüyor. İnsanlar gülerler kahkaha atarlar. Üzülürler, ağlarlar. İnsanın duyguları vardır. Beklentileri vardır, dünyaya bakışı vardır. Eğer siz insanı ayırırsanız onu farklı bir obje olarak görürseniz bu tür düşünceleri dillendirmiş olursunuz. Kınıyorum "doğru değil".

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile birlikte ziyaret ettiği Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce, ziyaretin sonunda Kılıçdaroğlu'na yöreye özgü el sanatı eserleri hediye etti.

    Perşembe, 31 Temmuz 2014 15:00

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica