"Konya'da İsrail devletine kiralanan veya satılan arazilerin toplam miktarı ne kadardır?"

CHP diyor ki, "Suçüstü yakalanmış gibi bağırma, cevap ver; İsrail'in Demir Kubbe ve Davud'un Sapanı isimli füze savunma sistemlerine Türkiye'den doğrudan veya dolaylı destek var mı, yok mu?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İsrail'e askeri istihbarat temini için TÜRKSAT 4A Uydusunun frekans desteği sağlayıp sağlamadığının açıklanmasını istedi.

Sezgin Tanrıkulu, "AKP İktidarı döneminde Konya da İsrail'e kiralanan veya satılan arazilerin miktarı ile, bu arazilerin ne kadarlık bölümünün askeri eğitim amaçlı olarak kullanıldığı" sorusuna da yanıt istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun MSB İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle;

1- TÜRKSAT 4A Uydusu, İsrail'e askeri istihbara sağlanması yönünde frekans desteği sağlamakta mıdır?
2- TÜRKSAT 4A Uydusu Frekans tahsislerinin ileri bir tarihe ertelenmesinin nedeni TÜRKSAT 4A Uydusunun İsrail'e istihbarat sağlanması için tahsis edilmiş olması mıdır?
3- İsrail ile imzalanan Askeri İşbirliği Anlaşmalarında TÜRKSAT 1A, TÜRKSAT 1B, TÜRKSAT 2A, TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A ve GÖKTÜRK 2 uydularının İsrail tarafından da istihbarat temini amacıyla kullanılmasını sağlayan maddeler bulunmakta mıdır?
4- İsrail'in Demir Kubbe ve Davud'un Sapanı isimli füze savunma sistemlerine Türkiye'den sağlanan doğrudan veya dolaylı destekler var mıdır? Varsa nelerdir?
5- İsrail Hava Kuvvetleri pilotlarının Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üssü'nde eğitim gördükleri iddiası doğru mudur?
6- İsrail Hava Kuvvetleri Dökme Kurşun tatbikatını Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üssü'nde gerçekleştirdikleri iddiası doğru mudur?
7- 2004 yılından itibaren Konya'da İsrail devletine kiralanan veya satılan arazilerin toplam miktarı ne kadardır?
8- İsrail, Konya'daki arazilerin ne kadarlık bölümünü askeri eğitim amaçlı olarak kullanmaktadır?
9- 2004-2014 yılı 18 Temmuz itibarıyla arasındaki dönemde Türkiye ve İsrail'de karşılıklı olarak görevlendirilen TSK ve İsrail Ordu mensuplarının toplam sayısı nedir?"

    Perşembe, 31 Temmuz 2014 16:26

Bağlantılı Konular