"Kutsal Su Zemzem adlı belgeselin yayından kaldırıldığı iddiası doğru mudur?"

Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Arınç'a sordu: "Temmuz ayının ilk haftası yayına giren Kutsal Su Zemzem - Zübeyde Su Yolu adlı belgeselin yayından kaldırıldığı iddiası doğru mudur? Belgeselin yayından kaldırılmasının gerekçesi belgeselde Cumhurbaşkanı adaylığı öncesindeki çalışmaları nedeniyle yer almış olan Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da yer alması mıdır?"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
CHP İstanbul Milletvekili

Kutsal Su Zemzem - Zübeyde Su Yolu adlı belgesel eser 2010 yılında 7 bölüm olarak çekilip tamamlanmıştır. Bu eser TRT'de Ramazan ayı münasebetiyle Temmuz'un ilk haftası yayına girmiştir. Belgeselde şimdi Cumhurbaşkanı adayı olan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ile röportaj bulunmaktadır. Kutsal Su Zemzem - Zübeyde Su Yolu adlı belgesel ilk bölümü yayınlandıktan sonra TRT tarafından yayından kaldırılmıştır.

Bu bağlamda;

1- Temmuz ayının ilk haftası yayına giren Kutsal Su Zemzem - Zübeyde Su Yolu adlı belgeselin yayından kaldırıldığı iddiası doğru mudur? Eğer doğru ise gerçek gerekçesi nedir?
2- Yayın planına alınan üstelik bir bölümü yayınlanan programın 'yoğunluk' gerekçesiyle kaldırılmasının gerçekçi olmadığını kamuoyuna nasıl izah edilebilir?
3- Belgeselin yayından kaldırılmasının gerekçesi belgeselde Cumhurbaşkanı adaylığı öncesindeki çalışmaları nedeniyle yer almış olan Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da yer alması mıdır? Eğer bu iddia doğru ise, bu davranışı tarafsız yayıncılık anlayışına uygun buluyor musunuz?
4- TRT Belgesel Kanal Koordinatörü Adnan Süer'in açıkladığı üzere eğer Kutsal Su Zemzem - Zübeyde Su Yolu adlı belgesel, programlarda yoğunluk nedeniyle yayından kaldırıldıysa o halde TRT'nin son 5 yılda programlarda yoğunluk nedeniyle yayından kaldırdığı başka belgeseller de bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa bu belgeseller hangileridir?
5- TRT'ye son bir yılda RTÜK tarafından verilen cezalar nelerdir?
6- TRT için son 10 yılda yurttaşlardan kesilen katkıların toplam tutarı ne kadardır? İktidarınız döneminde TRT'ye RTÜK tarafından taraflı yayıncılık nedeniyle kaç kez uyarı cezası verilmiştir?"

    Perşembe, 31 Temmuz 2014 16:16

Bağlantılı Konular