Tanrıkulu: "Yargıya yönelik 2. Cadı avının başlatılacağı iddiası doğru mudur?"

Tanrıkulu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a sordu: "22 Temmuz 2014 gecesi emniyet mensupları için başlatılan Cadı Avı süreci ile gerçekte amaçlanan bir taşla 2 kuş birden vurarak bir yandan yolsuzlukları, rüşvetleri, irtikapları ortaya çıkaran 17 Aralık ve 25 Aralık Yolsuzluk Soruşturmalarını diğer yandan da Milli güvenliğimizi tehdit eden oluşumları ortaya çıkarmaya yönelik sürdürülen Selam Tevhid Soruşturması'nı kapatılacağı iddiası doğrumudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Başbakanlık Binası'nda Milliyet Gazetesi'nden Abdullah Karakuş'un sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cemaat'e yönelik operasyona ilişkin "Sadece burada kalmamalı. Özellikle çok insanın dinlenmesiyle ilgili kararlar veren ve bunlara imza atan yargı kesiminde falan da bunların devam etmesi lazım ve paralel yapı yıllarca çok masum insanın bu konularda kanına girdi. Masum insanlara iftira attı. Özellikle teşkilat ve emniyet içinde kendilerinden olmayan kendi dar gruplarına katılmayanlara karşı çok haksızlıklar yapıldı. Eski İçişleri Bakanı olarak da bir çoğunu biliyorum. Neredeyse insanları tasfiye için her şey meşru görüldü. Bütün bunlar bugün ortaya çıkıyor. Bu işler önce emniyette başlamış oldu. Beklentim benim mutlaka yargı kesimine intikal etmeli. Orada da devam etmeli, edeceğini de zannediyorum." açıklamasını yapmıştır.

Bu bağlamda:
1- 22 Temmuz 2014 gecesi emniyet mensupları için başlatılan Cadı Avı bu kez de 17 Aralık ve 25 Aralık Yolsuzluk Soruşturmalarını yürüten savcıları ve yasal dinlemeler için izin veren hakimleri mi hedef alacaktır?
2- 22 Temmuz 2014 tarihinde başlatılan ve emniyet görevlilerini hedef alan 1. Cadı Avı dalgasının ardından 2. Bir Cadı Avı dalgası nın bu kez Cumhuriyet Savcıları ve hakimler için mi başlatılacaktır?
3- Gözaltına alınacak hakim ve savcıların isim listelerinin hazırlandığı ve bayram sonrasında Yargıya yönelik 2. Cadı avının başlatılacağı iddiası doğru mudur?
4- 22 Temmuz 2014 gecesi emniyet mensupları için başlatılan Cadı Avı süreci ile gerçekte amaçlanan bir taşla 2 kuş birden vurarak bir yandan yolsuzlukları, rüşvetleri, irtikapları ortaya çıkaran 17 Aralık ve 25 Aralık Yolsuzluk Soruşturmalarını diğer yandan da Milli güvenliğimizi tehdit eden oluşumları ortaya çıkarmaya yönelik sürdürülen Selam Tevhid Soruşturması'nı kapatılacağı iddiası doğrumudur?
5- Babek Zencani ve Reza Zarrab ile ilişkili kayıp 2 Milyar dolarla ilgili açılan bir soruşturma var mıdır? Kayıp 2 Milyar doların akıbeti nedir?"

    Pazartesi, 28 Temmuz 2014 13:40

Bağlantılı Konular