Ağbaba: "Hasta tutsakların yaşam hakkı tehdit edilmeye devam ediliyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hasta mahpusların cezaevlerinde yaşamış olduğu sorunların ve sıkıntıların çözümü noktasında alınması gereken somut tedbirlerde bir ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

Kendisine Tekirdağ cezaevinden yazılan bir mektupta hasta bir tutsağın yaşadıklarına ilişkin duruma dair Bakan Bozdağ'a sorular yönelten Ağbaba özellikle, sürekli tıbbi takip gerektiren hastalığı bulunan mahpusların hastane sevklerinde ciddi sıkıntıların devam ettiğinin altını çizdi.

Hasta tutsakların yaşam hakkını savunmak için hükümetin ve tüm yetkililerin biran önce hareket geçmesi gerektiğini ifade eden Ağbaba'nın soru önergesi şöyle.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
CHP Malatya Milletvekili

Hasta mahpusların cezaevlerinde yaşamış olduğu sorunların ve sıkıntıların çözümü noktasında alınması gereken somut tedbirlerde bir ilerleme kaydedilmemiştir. Özellikle, sürekli tıbbi takip gerektiren hastalığı bulunan mahpusların hastane sevklerinde ciddi sıkıntılar devam etmektedir. Özellikle cezaevi ring araçlarından dolayı tutukluların ve hükümlülerin özellikle hastaneye ve adliyeye götürülüşleri ile tedavi görülen hastaneye yakın cezaevlerine sevk talepleri konusunda yaşanan sorun ve sıkıntılar artarak devam etmektedir.

Bu çerçeveden hareketle;
1- Tekirdağ 1 Nolu F Tipi cezaevinde kalmakta olan hasta mahpus Vahap Yılmaz'ın tedavi gördüğü hastaneye yakın bir cezaevine sevk olma talebi hangi sebeple reddedilmiştir?
2- İsmi geçen hasta tutsağın, koltukları kırık ring aracına binmeyi kabul etmeyerek, cezaevi müdürlüğüne başvurması ve hastane sevki için ambulans talep etmesi sonrasında kendisine disiplin cezası verilmiş midir?
3- Mahpusların adliye ve hastane sevkleri için ayrı ring araçlarının kullanılmasının veya ambulans ile sevk edilmelerinin önünde ne gibi engeller mevcuttur?
4- Fiziki durumları hasta taşımayı uygun olmayan ring araçlarının yenilenmesi noktasında bir çalışmanız mevcut mudur?"

    Pazartesi, 28 Temmuz 2014 13:32

Bağlantılı Konular