Tanrıkulu: "Dink davası şahsi değil, organize ve siyasi bir cinayettir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu: "Dink cinayetinde farklı kesimlerin parmağı olduğu, sorumluların ve ihmalkârların bizzat AKP iktidarı tarafından korunup ödüllendirildiği açıktır. Tayyip Erdoğan'ın Dink cinayetini kişisel husumete indirgeme çabası kasıtlıdır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı açıklaması şöyle:

"Tayyip Erdoğan, Diyarbakır mitinginden sonra Hrant Dink cinayetiyle ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu cinayetin "kişiselleştirilmiş" bir dava olduğunu öne sürmüştür. Cinayetin, Dink'in yazılarını, düşüncelerini kabullenmeyenler tarafından işlendiğini ileri sürmek, sorumluları korumaktır!

Hrant Dink cinayeti tüm dünyada yankı bulmuş olan en sarsıcı siyasî cinayetlerden biridir. Dink cinayetinde farklı kesimlerin parmağı olduğu, sorumluların ve ihmalkârların bizzat AKP iktidarı tarafından korunup ödüllendirildiği açıktır. Tayyip Erdoğan'ın Dink cinayetini kişisel husumete indirgeme çabası kasıtlıdır.

Her ne kadar cinayetin bazı failleri yakalanıp yargılanmış olsa da Dink davasında esas aktörler başından itibaren yargıdan kaçırılmıştır. Esas aktörlerin yargıdan kaçırılması için uydurulan kılıf da cinayetin kişisel bir husumetle işlendiği iddiasıdır.

Dink davası şahsi değil, organize ve siyasi bir cinayettir. Tayyip Erdoğan'da bu organizasyonda yer alan aktörleri bilmektedir!

Hatırlanacağı gibi Dink'in öldürülmesinden saatler sonra, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da benzer bir açıklamada bulunarak sorumluları gizlemeye çalışmıştı. Acaba o zaman Cerrah'ın çok tepki toplayan açıklamasının arkasında da Tayyip Erdoğan mı bulunmaktadır? Merak ediyoruz; Erdoğan'ın bazı emniyet mensuplarına yönelik operasyon sürecinde Dink davasıyla ilgili böyle bir açıklama yapmasının arkasında nasıl bir telaş yatmaktadır? Bu soruların yanıtları er veya geç ortaya çıkacağı gibi, Dink davasında da esas sorumlular ve organizatörler ve onları koruyanlar mutlaka yargı önünde hesap verecektir!"

    Salı, 29 Temmuz 2014 12:34

Bağlantılı Konular