Tanrıkulu: "Ankara-İstanbul YHT hattı için hangi şirketlere ne kadar ödeme yapılmıştır"

Tanrıkulu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'na sordu: "1 Ocak 2003-25 Temmuz 2014 arasındaki dönemde Ankara - İstanbul YHT hattı için hangi şirketlere hangi iş ve hizmetler karşılığında ne kadar tutarlarda (Sigorta giderleri dahil) ödemeler yapılmıştır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

25 Temmuz 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Recep Tayyip Erdoğan lehine siyasi bir şova dönüştürülerek hizmete açılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren ilk seferinde arıza yapmış ve 20 dakikalık gecikmenin ardından yoluna devam edebilmiştir. Kamuoyunda yaklaşık 10 yıl önce Pamukova'da 39 kişinin hayatını kaybettiği hızlandırılmış tren faciası akıllara gelmiş ve Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren seferlerinin güvenilirliği konusunda kamuoyu nezdinde ciddi soru işaretleri oluşmuştur.

Bu bağlamda:
1- 1 Ocak 2003-25 Temmuz 2014 arasındaki dönemde Ankara-İstanbul YHT hattı için hangi şirketlere hangi iş ve hizmetler karşılığında ne kadar tutarlarda (Sigorta Giderleri dahil)  ödemeler yapılmıştır?
2- Hattın açılışı kaç kez ertelenmiştir; ertelenme nedenleri nelerdir?
3- Ankara-İstanbul arasındaki YHT hattında emniyetli tren işletmeciliği için yeterli teknik hazırlıkların tamamının tamamlanmadığı iddiası doğru mudur?
4- YHT hattında 26 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla emniyetli tren işletmeciliği için tamamlanmayan teknik altyapılar hangileridir?
5- 25 Temmuz 2014 tarihinde açılışı yapılan yüksek hızlı hattının Ankara'dan çıktıktan sonra Kocaeli girişinde seyir teli (katener) koptuğu için durduğu doğru mudur?
6- İddia doğruysa seyir teli (kataner) için uygunluk raporu hangi kurum/ şirket tarafından verilmiştir?
7- Seyir teli (kataner) eğer trenin yavaşladığı Kocaeli girişinde değil de 235-250 Km'lik bir hızla giderken gerçekleşseydi oluşacak facianın boyutları ne olacaktı?
8- Hattın büyük bir bölümünde çalışır durumda sinyal sistemi bulunmadığı iddiası doğruysa 26 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla çalışır durumda sinyal sistemi bulunmayan hat noktaları hangileridir?
9- YHT hattına uygunluk sertifikası veren Alman TÜV-SÜD Rail Firmasının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ilettiği uygunluk raporunun tam metni nedir?
10- Hattın açılmasına dair 13 Mart 2009 tarihinde bağımsız denetleme kuruluşu TÜV-SÜD firmasınca verilmiş olan ön işletme raporu en son hangi tarihte yenilenmiş veya teyit edilmiştir?
11- YHT hattına uygunluk sertifikası veren TÜV-SÜD Rail Firmasının maksimum 120km/saat hız düzeyi için uluslararası sertifikasyon vermeye yetkili olduğu doğru mudur?
12- Eğer doğruysa o halde nasıl olup ta TÜV-SÜD Rail Firmasının sertifikasyonu 250 km/saat hız düzeyindeki Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı için kullanılmıştır?
13- Test sürüşleri maksimum 120 km/saat düzeyinde gerçekleşen Ankara-İstanbul hattı Yüksek Hızlı Tren'in işletme sürati nasıl olup ta veya neye göre 250 km/saat olarak belirlenmiştir?
14- YHT hattında kullanılan ve İspanya'nın Arcelor grubunun Aceralia firmasına ait fabrikada üretilen raylar Madrid-Barcelona hattında kullanılan raylarla aynı üretim kodlu olarak üretilen raylar mıdır?
15- İspanya'nın Arcelor grubunun Aceralia firmasına ait fabrikada üretilen raylar Madrid-Barcelona hattında kullanılan raylarla aynı dayanıklılık kalitesine sahip midir?
16- YHT hattında kullanılan ve İspanya'nın Arcelor grubunun Aceralia firmasına ait fabrikada üretilen rayların Madrid-Barcelona hattında kullanılan raylardan düşük kalitede üretildiği iddiası doğru mudur?
17- İspanyol Aceralia firmasının hatta kullanılmak üzere ürettiği raylar için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na sunduğu üretim sertifikasının nüshası tarafımıza sunulabilir mi?"

    Çarşamba, 30 Temmuz 2014 11:14

Bağlantılı Konular