Erdoğdu: "Giriş açısından sıkıntımız var ama ilk fırsatta Gazze'ye gideceğiz"

Erdoğdu: "Ne yazık ki bu bayram buruk bir bayram. Ortadoğu coğrafyasının kana bulandığı, hakkın, hukukun, adaletin ayaklar altına alındığı; çoluk, çocuk, genç, yaşlı demeden insanların katledildiği acı günler yaşıyoruz"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, Ankara Milletvekili Levent Gök ve Parti Meclisi üyesi Faruk Demir'den oluşan heyet, siyasi parti temsilcilerini Parti Genel Merkezi'nde karşıladı ve bayramlaştı.

Ziyaretler sırasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, Gazze'de yaşananlar nedeniyle buruk bir bayram geçirdiklerini söyledi.

Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçildiğini vurgulayan Erdoğdu, şunları söyledi:

"Ne yazık ki bu bayram buruk bir bayram. Ortadoğu coğrafyasının kana bulandığı, hakkın, hukukun, adaletin ayaklar altına alındığı; çoluk, çocuk, genç, yaşlı demeden insanların katledildiği acı günler yaşıyoruz. Din adına cinayetlerin işlendiği günler yaşıyoruz. Onun için buruk bir bayram. Tek tesellimiz, ülkemizin bu ateş çemberinin, şimdilik diyebiliyorum, dışında tutulması. Çünkü Türkiye'yi bu çemberin içine çekmeye çalışacak olan çeşitli güç odaklarının olacağını biliyoruz ama biz şuna inanıyoruz ki cumhuriyetimizin temelleri sağlam atıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün laik, demokratik, hukuk devleti yüzyıl değil, daha birkaç bin yıl yaşayacak güçte ve kuvvettedir. Buruk bir bayram ama yine de geleceğe umutla bakmak dileğindeyiz. Bayramlar kardeşlik günleridir. Ben ülkemiz için huzur, barış, dayanışma, hukukun adaletin üstün olduğu bir gelecek diliyorum."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu Başbakan Yardımcısı  Arınç'ın açıklamalarına atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

"Eşit olmayan, adalete sığmayan önemli bir davranış da kadına karşı olan politikada kendini gösteriyor. Daha dün bu zihniyetin bir yansımasına şahit olduk. Biliyorsunuz bu iktidar kadının kaç çocuk doğuracağından, aile yapısının nasıl olacağından, nerede gülüp nerede gülmeyeceğinden, her şeye kendine göre yön vermeye çalışıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu toplumun yarısını meydana getiren kadındır. Sen onun yaşamının üzerine, toplumdaki eşit konumunun üzerine ipotek koyarsan, onun kişisel özgürlüğünü ayaklar altına alırsan, zaten o toplumun yarısının hakkının kalktığı bir gelecek ortaya koymuş oluyorsun. Bizim istediğimiz bütün vatandaşların eşit, özgür vatandaşlar olduğu, birlik ve beraberlik içinde yaşadığı bir Türkiye. Bunu sağlayamadığımız zaman, ne hale geleceğimiz için bakın Suriye'ye, Irak'a"

Musul'da rehin alınan konsolosluk çalışanlarını hatırlatan Ankara Milletvekili Levent Gök de IŞİD'e dikkati çekti.

Türkiye'nin çok dikkatli olması gereken günler yaşadığını söyleyen Gök, "Herkesin çok sorumlu olması gereken bir zaman diliminden geçiyoruz. IŞİD diye bir terörist çete, Ortadoğu'yu kana buluyor. Burada atılacak her adımın büyük önemi var. Suriye ve Irak'ta parçalanmalara gidecek gelişmeler var. Hepsi burnumuzun dibinde oluyor. IŞİD'in açacağı tehlikeyi bizler öngörüyoruz, umuyorum ki ülkemizi yöneten iktidar da bunun bilincindedir" diye konuştu.

Gök ayrıca CHP heyeti olarak Filistin'e gitmek için Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını ancak olumlu sonuç alamadıklarını ifade ederken, "Giriş açısından sıkıntımız var ama ilk fırsatta Gazze'ye gideceğiz" dedi.

Levent Gök'ün Arınç'ı eleştirerek "bu söze ancak gülünür" demesi üzerine ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, "Bütün kadınlar 10 Ağustos'ta sandık başında bir kahkaha atsınlar, yüksek sesle. Güzel olur, oylarını atarken arkadan bir kahkaha sesi gelsin" diye konuştu.

    Salı, 29 Temmuz 2014 09:14

Bağlantılı Konular