Şenatalar: "Cumhurbaşkanlığı seçimi, 2015'teki genel seçimden önemli"

Malatya Halk Eğitim Merkezi'nde vatandaşlarla bir araya gelen Şenatalar, burada yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçiminin çok önemli olduğunu belirtti.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar, şöyle devam etti:

"Bu seçimde aynı zamanda Türkiye'nin siyasal sisteminin ne olacağının referandumunu yapıyoruz. Tayyip Erdoğan'ın seçilmesi veya seçilmemesi, Türkiye'nin bundan sonraki yıllarını, on yıllarını ve geleceğini belirleyecek. Tayyip Erdoğan seçildiği takdirde bir yöne gideceğiz, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu seçildiği takdirde de başka bir yöne gideceğiz. Bu kadar açık. Neden böyle diyorum çünkü bugünkü sistemimizde cumhurbaşkanının durumu, pozisyonu, yetkileri, görevleri çok açık sayılmış. Aslına bakarsanız bugünkü düzende dahi cumhurbaşkanının yetkileri çok geniş."

Erdoğan'ın başkanlık sistemini istediğini belirten Şenatalar, buna karşın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ise parlamenter sistemin korunması gerektiği görüşünü savunduğunu söyledi. Bu konuda İhsanoğlu ile aynı düşüncede olduğunu dile getiren Şenatalar, başkanlık sisteminin Türkiye için "gereksiz, yanlış, riskli ve hatta tehlikeli bir yol" olduğunu öne sürdü.

Toplantıya, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, bazı belediye başkanları, ilçe başkanları, partililer ve vatandaşlar katıldı.

    Cuma, 25 Temmuz 2014 17:52

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica