Kılıçdaroğlu: "Yapılan operasyon 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunun intikamıdır"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Sadece ve sadece Erdoğan ve bakanlarının yolsuzlukları ortaya çıktı, onların telefonları dinlendi ki büyük bir kısmı mahkeme kararıyla. Onun intikamı alınıyor. Bizi rahatsız edende bu."


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Giresun'da NTV'nin canlı yayınında, Oğuz Haksever'in son polis operasyonu ve cemaatle ilgili sorularını da şöyle yanıtladı;

Oğuz Haksever: "Güncele dönüyorum yeniden. Güncelin bir başka olayı polis şeflerinin gözaltına alınması konusu. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu olayı Sayın Kılıçdaroğlu?"

Kemal Kılıçdaroğlu: "Şimdi polis şefleri hangi gerekçeyle gözaltına alındı? Efendim casusluk iddiasıyla. Bakıyoruz polis şeflerinin tamamı 17 Aralık soruşturmasını savcının verdiği talimatla yapan kişiler. Demek ki bunların casuslukla falan bir ilgileri görülmüyor şuanda. Kaldı ki casusluk soruşturması yapıyorsa niye 17 Aralık'tan önce yapmadı? Ben şu sorunun yanıtını bekliyorum. Erdoğan diyor ki, ben çok iyi bir yöneticiyim, iyi bir Başbakanım diyor. Çoğu yurttaşımızda buna inanıyor. Peki iyi bir Başbakansa 12 yıldır bu ülkeyi demek ki o değil paralel devlet yönetti. Sen kendini yönetemiyorsun paralel devlet seni yönetiyor sen 12. yılın sonunda rüşvet ve yolsuzluk ortaya çıktıktan sonra öğreniyorsun. Adama gülerler. Sen iyi bir yönetici değilsin. Şimdi birde kalkmışsın ben cumhurbaşkanı olacağım diyorsun. Ayrıca şu da var. Biz Ergenekon davasında, Balyoz davasında neyse bir sürü operasyonlar yapıldı. Sabahın köründe evlerin basılmasına karşı çıktık. Biz çifte standart uygulayan bir parti değiliz. Polis şeflerinin evine de sabahın köründe baskın yapılmasını doğru bulmayız. Çoluk çocuğunun önünde, eşinin önünde arkadan insanların bileklerini kelepçeleyeceksiniz ve götüreceksiniz. Biz bunu doğru bulmadık. Ben bunu Batman'da da doğru bulmadım. Orada da belediye başkanları kelepçelenmişti, sıraya dizilmişti, fotoğrafı çekilip medyaya servis edilmişti. Ben onu da doğru bulmadım.

Dolayısıyla çifte standart uygulamıyoruz. Burada bir haksızlık varsa, yani diyelim ki gerçekten bir casusluk olayı vardır. Bilmiyoruz tabi. Varsa bir casusluk olayı kişiyi alırsınız, davet edersiniz, savcı açar telefonu, polis açar telefonu, bunlar zaten polis. Sabah gelecek işine zaten. Gelince dersin savcı çağırıyor gidip ifadesini alırsınız. Bu kadar basit. Bunları sabahın köründe alıp toparlayıp baskın yapıp evlerine oraya götürmeleri, şimdi ek süre istenmiş ek süreden sonra pek çok şeyler gündeme gelecek herhalde. Bilmiyoruz tabi. Ama yapılanlar insan haklarına aykırıdır ve doğru değildir. Ergenekon’da da yanlış yapıldı, Balyozda da yanlış yapıldı. Burada da aynı yanlış tekrar ediliyor.

Birde şu var Oğuz bey, kin üzerinden siyaset, kin üzerinden adalet aranmaz ve bulunmaz. İntikamla yola çıkarsanız ben adaleti sağlıyorum diyemezsiniz. Siz kendi kafanızdaki adaleti sağlıyorsunuz. Bir intikam duygusuyla yola çıkıyorsunuz. Bu operasyon o operasyondur. 17 Aralık, 25 Aralık operasyonunun intikamıdır. Neden bana haber vermediniz, neden benim çocuğumun yolsuzluklarını ortaya çıkardınız, neden 4 bakanla ilgili bu fezlekeleri ortaya çıktı. Bunun intikamıdır. Başka hiçbir şey değil açık bu."


Oğuz Haksever: "Cemaatle ilişkilendiriliyorlar efendim. Yani çok sık bu konuda yorum var ve sizde hatırlattınız Ergenekon davasında uzun tutukluluktan dolayı anayasa mahkemesi karar verdi balyoz davasında hak ihlali kararı verdi ve bu isimler aslında o soruşturmalarda aktif rol alan isimlerdi. Eğer öyleyse cemaatinde biz özeleştiri yapmasının gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?"

Kemal Kılıçdaroğlu: "Bakın, bu operasyonu sahte belge düzenleyenler için yapıyoruz deselerdi tamam. Ama gene sabahın köründe ev baskını istemem. Efendim sahte fezleke düzenlendi, sahte şunlar yapıldı, sahte belgeler üretildi. Biz o nedenle bunun hesabını soruyoruz deseler derdik ki ya bir yanlışlık yapmışlar savcısı, hakimi, polisi o nedenle bunun soruşturması yapılıyor. Bunların hiçbirisi yok. Sadece ve sadece Erdoğan ve bakanlarının yolsuzlukları ortaya çıktı, onların telefonları dinlendi ki büyük bir kısmı mahkeme kararıyla. Onun intikamı alınıyor. Bizi rahatsız edende bu.

Gelelim cemaat konusuna. Erdoğan şunu söylemişti, siz ne istediniz de biz vermedik ve sen kalkıp şimdi bunu yapıyorsun. Ben şu soruyu sormuştum. Senden ne istediler ve sen neleri verdin? Şuana kadar bu sorunun yanıtını almış değilim. Bir Başbakan çıkacak siz ne yapıyorsunuz, siz ne istedinizse ben hepsini verdim, daha ne istiyorsunuz, benim yolsuzluklarımı niye ortaya çıkardınız diye bir serzenişte bulunuyor. Onun paralel devlet demeye hakkı yoktur. O hakimleri ben atamadım, o savcıları da ben atamadım. Mehmet Haberal haksız yere içeri atıldı pek çok kişi gibi. Kendisini yargılayan hakimlerin tarafsız olmadığını, taraflı davrandıklarına karşı Yargıtay'a dava açtı. Yargıtay o hakimleri tazminata mahkum etti. Erdoğan ne yaptı biliyor musunuz? Süratle parlamentodan bir yasa çıkardı hakim tazminata mahkum edilirse onun parasını devlet ödeyecektir hakim ödemeyecektir. Anlayışa bakın.

Şimdi tam tersine ben onlardan intikam alacağım diyor. Niçin? Benim yolsuzluklarımı ortaya çıkardılar diye. O nedenle bu operasyon samimi bir operasyon değil. 17 Aralık'ın intikamı alınıyor. Şunu da söyleyeyim, Balyoz davasından, Ergenekon davasından yargılananlara söylemek isterim onların haklarını her zaman koruduk, her zaman savunduk. Aynı şey bir başkasının başına gelirse onlarında haklarını biz koruyacağız. Bizde çifte standart yok. O da insan, o da insan. Kim haksızlığa uğrarsa uğrasın biz haksızlığa uğrayanların her zaman yanında olacağız. Adalet elbette olmalı. Kim suç işlemişse adalete gidip hesabını vermeli. Ama hukuk ölçüleri içinde, hukuk kurallarına uyularak yapılmalı. Erdoğan intikamla yola çıktığı için, kin ve intikamla yola çıkanlar adalet dağıtamazlar. O davanın savcısıydı hatırlarsanız. Ben o davanın savcısıyım demişti. Şimdi bakın geçen gün bu davayla ilgili diyor ki başka alanlara da sıçrayacak diyor. Şimdi bu davanın da savcısı. Nereden biliyorsun sıçrayacağını? Hani soruşturma gizliydi?"


Oğuz Haksever: "Tam zamanında bitirdik efendim. Çok teşekkür ederiz Sayın Kılıçdaroğlu sağolun."

Kemal Kılıçdaroğlu: "Bende teşekkür ederim, sağ olun."

Oğuz Haksever: "Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla Giresun'da söyleştik efendim hoşçakalın."

    Cuma, 25 Temmuz 2014 17:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica