"İstanbul'da tarihi yarımada ranta kurban edilerek insansızlaştırılıyor"

Doğalgazı olmayan tarihi yarımadada türbe ziyareti yapan Tekin, Türbenin ve etrafının içler acısı haline dikkat çektikten sonra, "Bir türbeye mi sahip çıkılamıyor, yoksa bu mübarek Ramazan gününde akıllarında başka planlar mı var? Bu türbe bilinir, ziyaret edilir hale gelirse yıkamayacakları endişesi mi taşıyorlar? Yitirecekleri milyon dolarları mı düşünüyorlar?" diye sordu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul Eminönü'nde bayram öncesi esnaf ziyaretlerinde bulundu, sohbet etti ve sorunlarını dinledi. Gezi sırasında gazetecilerle de sohbet eden Tekin, Tarihi Yarımada'nın ranta kurban edildiğini belirterek, "Buradaki esnaf ve mahalleli hükümetin ve yandaşlarının para hırsının kurbanı oluyorlar. Tarihi Yarımada insansızlaştırılıyor"  dedi.

Tarihi Yarımada'nın "Gerçek İstanbul" olduğuna dikkat çeken  Tekin şunları söyledi;
"Çevrenize bir bakın. Daha 5-10 sene önce buralarda iğne atsanız yere düşmezdi. Şimdi ise ayakta durmaya çalışan 3-5 atölye ve gidecek başka yerleri olmadığından sağlıksız koşullarda yaşamaya çalışan gariban insanlardan başka kimse yok. Eskiden Anadolu'dan, Trakya’dan İstanbul’a çalışmak için geldikleri, iş aradıkları bu sokaklardan artık geçilmez olmuş. İnsanlar evlerinden yurtlarından zorla sürgün ediliyorlar. Kalmakta direnenler ise hizmet verilmeyerek mağdur ve sürgüne mecbur ediliyorlar. Mesela koca İstanbul'da doğalgazın verilmediği belki de tek bölge burasıdır. Neden peki?  Burası İstanbul, burada yaşayanlar da İstanbullu değil mi? Buranın geleceğini hepsi biliyor ve pusuya yatmış bekliyorlar. İlk gidenin evine iş yerine yandaşlarını oturtup, yeni AVM'lerde lüks iş yeri sahibi olacaklar. On yıllardır, belki de yüzyıllardır burada yaşayanlar ise bilmedikleri, istemedikleri başka bir yerde yine zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışacaklar. Bu mu bunların adaleti?"

Gürsel Tekin daha sonra beraberindekilerle ara sokaklarda metruk binalar arasında bir türbeye giderek, incelemelerde bulundu.
Türbenin Hazreti Muhammed soyundan bir zata ait olduğunu söyleyen Tekin, "Türbenin ve etrafının içler acıtan halini görüyorsunuz. Güçlü Türkiye’nin ‘güçlü iktidarı’, onun yerel yöneticileri, medyası burada bu türbenin varlığından habersizler mi? Her fırsatta atalarından feyz aldıklarını, tarihlerine sahip çıktıklarını söyleyen muktedirler, bir türbeye mi sahip çıkamıyorlar? Yoksa bu mübarek Ramazan gününde akıllarında başka planlar mı var? Bu türbe bilinir, ziyaret edilir hale gelirse yıkamayacakları endişesi mi taşıyorlar. Yitirecekleri milyon dolarları mı düşünüyorlar. Kararı siz verin"  şeklinde konuştu.

    Cuma, 25 Temmuz 2014 17:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica