Kılıçdaroğlu: "Hakimin kendi vicdanı ile o kararları verdiğine ben inanmıyorum"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Amasya'da, "Reza Zerrab'ı serbest bırakan hakim eğer bugün belli kişilerin tutuklanmasına karar veriyorsa, o hakimin kendi vicdanı ile karar verdiğine ben inanmıyorum" dedi.


CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Merzifon Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Emniyetteki operasyon gözaltı ve tutuklamalarla ilgili bir soru üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu operasyonun rüşvet ve yolsuzlukları ortaya çıkaran polislere yönelik bir intikam operasyonu olduğunu biliyorum" dedi.

Bazı yargıçların özellikle belli mahkemelere getirildiğine dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi;

"Reza Zerrab'ı serbest bırakan hakim eğer bugün belli bir yerde pozisyonunu koruyup belli kişilerin tutuklanmasına karar veriyorsa o hakimin kendi vicdanı ile o kararları verdiğine ben inanmıyorum. Yargıç önce kendi vicdanı ile karar verecek ve siyasi otoritenin talimatlarını dinlemeyecek. Savcılık rolünü Erdoğan'ın üstlendiğini biliyoruz. Ergenekon ve Balyoz'da da savcılık rolünü üstlenmişti. O nedenle davaların siyasal bir süreç içine sokulması bizi rahatsız ediyor. Bu ülkede, Erdoğan 'ben yolsuzluk yapmadım' diyorsa yargıya gidip aklanmak zorundadır. Aklanmaktan vazgeçip korkup ya da aklanma sürecini atlatıp, baskı kurup yolsuzlukları ortaya çıkaranların üzerine gidiyorsa bu sağlıklı bir demokrasinin olmadığını bize gösterir. İşin özeti bu."

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra bazı fabrikalarda incelemelerine devam etti.

    Cuma, 25 Temmuz 2014 17:27

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica