Ortadoğu'da barışı sağlayacak irade Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan geçmektedir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Giresun'da binlerce kişiyle iftar yemeği yedi, belediyenin balkonundan Giresunluları selamladı, Ortadoğu'nun kan ağladığını, mazlumların, çocukların öldürüldüğünü söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya ve Veli Ağbabaile Trabzon'dan Giresun'a geçen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Giresun Belediyesince Atatürk Meydanı’nda düzenlenen iftara katıldı ve Ortadoğu'nun kan ağladığını ve mazlum çocukların öldürüldüğünü söyledi.

"Ortadoğu'da hepimiz üzülüyoruz oradaki olaylardan, gelişmelerden ve istiyoruz ki Ortadoğu'ya barış gelsin, ülkemize barış gelsin, bütün komşularımızla barış içerisinde yaşayalım, kimsenini burnu kanamasın" diyen Kılıçdaroğlu, bir buçuk milyon Suriyelinin de Türkiye'de olduğunu hatırlatarak şöyle dedi:
"Çoğu dilenci, çoğu geçim kapılarını aramak için şöyle veya böyle bir yerlerde çalışıyor. Hiçbirisinin güvencesi yok sayısını da kimse bilmiyor. Düşünüp düşünüp karar vereceğiz. Türkiye'nin daha güzel bir yönetime ihtiyacı var, Türkiye'nin barışçı bir yönet ihtiyacı var, Türkiye'nin huzura ihtiyacı var, Türkiye'nin kavgadan uzak bütün komşularıyla kucaklaşmaya ihtiyacı var. Türkiye'nin beraber yaşamaya ihtiyacı var, bunu sağlamanın ilk yolu, atacağımız ilk önemli adım 10 Ağustos'ta olacak. 10 Ağustos'ta sandığa gedeceğiz. Huzur için gideceğiz barış için gideceğiz, bilgili bir insanı seçmek için gideceğiz. Bu topraklar bereketli topraklar, bu topraklarda ne ekerseniz onu biçersiniz. Gelin hep beraber barışı ekelim, huzuru ekelim, birliği ekelim, dirliği ekelim, ekmek için ekelim, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak seçelim" diye konuştu.

Konuşmasına Ortadoğu ile başlamasının nedeninin Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Ortadoğu'da çok bilinen bir isim olması olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Batıda çok bilinen bir insan. 57 İslam ülkesine genel sekteri bir isim, adına uluslararası ödüller düzenlenen bir isim. Bölgede saygınlığı var" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhuriyet Halk Partili, Milliyetçi Hareket Partili, Büyük Birlik Partili, Adalet ve Kalkınma Partili bir isim olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"O hiçbir partili değil, o partiler üstünde bilge insan, temiz bir insan, dürüst bir insan, bu toprakların yetiştirdiği bilge bir insan. Onun için dedik ki bütün siyasi partilere eşit olsun. Bizim Cumhurbaşkanımız tarafsız olsun, her yurttaşa eşit davransın ve dedik ki bizim için partinin çıkarları değil ülkenini çıkarları çok önemlidir. Eğer Ortadoğu’da barış olacaksa o barışı sağlayacak güç sağlayacak irade, sağlayacak saygı, Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan geçmektedir. Gelin hep beraber onu Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtalım."

    Cuma, 25 Temmuz 2014 15:17

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica