Kılıçdaroğlu, Lozan Barış Antlaşması'nın 91. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Lozan, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde, İsmet İnönü ve arkadaşlarının ulusumuzun tarihine yazdığı kalıcı, altın bir sayfadır"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajı şöyle ;

"Lozan Barış Antlaşması, Kurtuluş Savaşımızla kazanılan bağımsızlık ve egemenliğimizin uluslararası toplum ve hukuk bakımından tanınması ve tescili olup, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde İsmet İnönü ve arkadaşlarının ulusumuzun tarihine yazdığı kalıcı altın bir sayfadır.

Savaş meydanlarında kazanılan bağımsızlığımızın 91 yıldır parlayan tacı olan Lozan Barış Antlaşması, hem dünya diplomasi tarihinin sayfalarında, hem özgürlükleri için mücadele eden halkların ufuklarında ışıldamaya devam etmektedir.

Lozan, Mustafa Kemal Atatürk'ün kararlı ve öngörülü yönetimi ile İsmet İnönü başkanlığındaki heyetin üstün diplomatik dehalarıyla ulusumuzu Sevr'e mahkûm etmeye kalkışan emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı kazanılmış siyasi bir zaferdir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturan Lozan Antlaşması'nın ne kadar iyi müzakere edildiğinin en güçlü göstergesi geçerliliğini bugün de koruyor olmasıdır. Lozan'ın imzalandığı tarihte genç bir filiz olan Türkiye Cumhuriyeti, bugün köklerinden aldığı güçle ulu ve canlı bir çınar olma yolunda ilerlemektedir.

Geçmişini bilmeyen, geçmişine sahip çıkamayan toplumlar geleceklerini sağlıklı belirleyemezler.  Bugün, siyasi maksatlarla ülkemizin güçlü tarihsel temellerine dil uzatanlar ve bu ülkeye büyük hizmetler vermiş kahramanlarımızın eserlerini karalamaya kalkışanlar ise tarih önünde mutlaka mahcup olacaklardır.

91. yıl dönümünde Lozan Barış Antlaşmasını kutluyor, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ile Lozan heyeti üyelerine, Lozan'ı yaratan şehit ve gazilerimiz başta olmak üzere, halkımıza şükran, saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

    Perşembe, 24 Temmuz 2014 16:00

Bağlantılı Konular