Akkaya: "Engellilerin eğitimde ve istihdamda yer almasının önündeki sorunlar ortadan kaldırılmalıdır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Kamuda 25 bine yakın boş kadro varken, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde sadece 3 bin engelli istihdam etme anlayışı ahlaki değildir" dedi.


Devlet Personel Başkanlığı önünde memur olarak atanacak 3 bin 138 engelli sayısını az bularak bunun artırılmasını isteyen ve açlık grevini sürdüren engellilere, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve CHP'li bazı milletvekilleri de destek verdi.

Yakup Akkaya, burada yaptığı açıklamada, AK Parti'nin 12 yıldır her seçim öncesinde engellilerden oy devşirmeyi alışkanlık haline getirdiğini, engelli istihdamıyla ilgili sınavlar açıldığını, boş kadroları doldurmak yerine çok az sayıda engelliyi yerleştirdiklerini savundu.

Engellilere oy üzerinden rant sağlamak için politikalar yapıldığını, CHP olarak bunu reddettiklerini ifade eden Akkaya, "Engelliler toplumla kaynaştırılmalı, eğitimde ve istihdamda daha çok yer almasının önündeki sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Kamuda 25 bine yakın boş kadro varken, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde sadece 3 bin engelli istihdam etme anlayışı ahlaki değildir" dedi.

Hem özelde hem kamuda engelli kotasının artırılması gerektiğine dikkati çeken Akkaya, engellilerin sorunlarına ilişkin 35 yasa önergesi, 250'ye yakın soru önergesi, 20 araştırma önergesi verdiklerini ve kitapçık hazırladıklarını söyledi. Engellilere her zaman desteğe hazır olduklarını ifade eden Akkaya, engellilerden açlık grevinden vazgeçmelerini istedi.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, açlık grevinin altıncı gününde, dört arkadaşlarının hakları için mücadele ettiğini belirtti. Çalışma gücünde 2 milyon civarında engelli olduğunu dile getiren İçli, bunlardan sadece 100 bininin çalıştığını söyledi.

Engelliler arasında işsizlik oranının yüksek olduğunu ifade eden İçli, 27 Nisan 2014'te engelli kamu personeli seçme sınavı yapıldığını, sınava 125 bin engellinin katıldığını hatırlattı. İçli, 25 bin boş memur kadrosundan en az 10 bininin istihdam edilebileceğini beklediklerini ancak atama yapılacak rakamın 3 bin 138 olarak açıklandığını kaydetti.

Bu durumun engellilerin tepkisine yol açtığını, rakamın yükseltilmesi için mücadele edeceklerini belirten İçli, haklarını almadan grevi sonlandırmayacaklarını söyledi.

Açlık grevinin açılmasına yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren İçli, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bugün açıklama yapması ve engellilere müjde vermesi bu açlık grevini sonlandıracaktır" dedi.

    Çarşamba, 23 Temmuz 2014 14:59

Bağlantılı Konular