Kılıçdaroğlu: "Cumhurbaşkanlı bir devletin sigortasıdır. Sigorta atarsa, devlette kavga çıkar"

Anadolu topraklarının çok bereketli olduğunu ve bir şarkıda, "Ne ekersen onu biçersin" denildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, vatandaşlara 10 Ağustos'ta bu topraklara huzuru, barışı ve birliği ekmek ve Ekmeleddin İhsanoğlu'nu seçmek çağrısında bulundu.


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey, Veli Ağbaba, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Milletvekilleri, Parti yöneticileri, belediye başkanlarıyla birlikte Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Sosyal ve Kültürel Alan Tesisleri'nde düzenlenen binlerce kişinin katıldığı iftarda, cumhurbaşkanı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermelerinin gerekçelerine dikkat çekerek şunları söyledi;

"Bilgili, birikimli birisi. Türkiye'de ilk kez bir şey yapacağız. 10 Ağustos'ta sandığa gideceğiz ve cumhurbaşkanını seçmek için oy kullanacağız. Kendimize şu soruyu sormak zorundayız, 'Cumhurbaşkanı adayı nasıl olmalı?' Anayasamızda bunun tanımı var. Cumhurbaşkanı adayı tarafsız olmalıdır. Yani hiçbir siyasi partiden yana olmamalı, vatandaşlarını ayırmamalı. Her siyasal partiye, her vatandaşa inancı ve kimliği ne olursa olsun, oturduğu bölge ne olursa olsun, boyu yaşı ne olursa olsun herkese eşit mesafede yaklaşmalı. Ekmeleddin İhsanoğlu, hiçbir partinin üyesi değil ama bugün 9 siyasi parti Ekmeledddin İhsanoğlu'na destek veriyor. Neden? Onun tarafsız olacağına inandığımız için"

Görüşlerini açıklarken, "Cumhurbaşkanı adayı konuşurken insanı rahatsız etmemesi gerekir. Biri konuşurken tüyleriniz diken diken oluyorsa ondan cumhurbaşkanı olmaz. Cumhurbaşkanının mütevazı ve alçak gönüllü olması gerekir" diyen Kılıçdaroğlu şöyle dedi;

"Cumhurbaşkanı adayı öfkeli olmaz, öfke dilini kullanmaz. Sakin, sesiz olur. Bilgisine ve birikimine güvenir. Özgüveni vardır, o nedenle sessiz ve sade konuşur. Ekmeleddin İhsanoğlu, son derece mütavazı, düşüncesini açıklayabilen, hiçbir vatandaşına olumsuz tepki vermeyen bilge bir insan. O nedenle Ekmeleddin İhsanoğlu dedik. 'Evet, bu Türkiye Cumhuriyetinin cumhurbaşkanı olabilir' dedik. Cumhurbaşkanları fazla konuşmazlar. Onlar yerinde ve zamanında konuşurlar ve 76 milyon insan onları dinler. Cumhurbaşkanlarının böyle bir görevi vardır. Ekmeleddin İhsanoğlu dünya liderleriyle rahatlıkla oturup konuşabilen, dünyanın sorunlarını çok iyi bilen birisi. İslam coğrafyasında adı, unvanı, saygınlığı olan birisi. Ortadoğu bataklığından Türkiye'nin kurtulması lazım. Bunu kim yapacak? O bölgede sözü geçen, ağırlığı olan, saygınlığı olan birisi yapar. Onun için dedik ki o, bu ülkede güzel cumhurbaşkanı olur."

Zaman zaman "Biz Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nu yeteri kadar tanımıyoruz" denildiğine değinen Kılıçdaroğlu, "Ama öbürünü yeteri kadar tanıyorsunuz, onun ne olduğunu biliyorsunuz. O zaman İhsanoğlu'nun ne kadar değerli olduğunu artık bilmek zorundayız. O, hiçbir zaman meydanlara çıkıp da şov yapmadı. Bilgili insan, alçak gönüllü insandır. Bilge insan, tevazu sahibi olur. Az konuşur, öz konuşur, yerinde konuşur. Gereksiz kavgalara girmez. İftiradan kaçınır, Allah'tan korkar. Düşündük bu niteliklere sahip olan, hayatında yolsuzluk nedir bilmeyen birisine karar verdik. 'Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı' olur dedik ve aday gösterdik. Hangi partiden olursa olsun, bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti bayrağını temsil edecek bir insan seçiyoruz" dedi.

Anadolu topraklarının çok bereketli olduğunu ve bir şarkıda, "Ne ekersen onu biçersin" denildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, vatandaşlara 10 Ağustos'ta bu topraklara huzuru, barışı ve birliği ekmek ve Ekmeleddin İhsanoğlu'nu seçmek çağrısında bulundu. "Ekmek için Ekmeleddin" dediklerini ve bunun iki anlamı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Birincisi toprağı ekmek, düşünceyi ekmek, birliği ekmek var. Bir de nimet bildiğimiz ekmek var. İkisi de kıymetlidir. Biz, bir partiye genel başkan seçmiyoruz. Öyle olsaydı CHP'li bir aday çıkartırdık. O nedenle 'hiçbir partiye üye olmayan birisi olsun' dedik. Her insanın 'benim cumhurbaşkanım olabilir' diyebileceği bir isim üzerinde durduk. Cumhurbaşkanı bir devletin sigortasıdır. Sigorta atarsa, devlette kavga çıkar. İhsanoğlu, 'Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin sigortası olacağım' diyor. 'Kavgaya izin vermeyeceğim, devletin kurumları huzur ve ahenk içinde çalışacak' diyor. Bir anayasa atıldı, faturayı hep beraber ödedik. Devletin tepesi önemlidir. Devletin tepesinde kriz çıkarsa faturayı hep beraber vatandaş öder. O nedenle dedik ki, 'Bilgisiyle birikimiyle dünyaya bakışıyla dünyayı tanımasıyla dünyadaki dengeleri iyi okumasıyla bu toprakların yetiştirdiği bir insan, yetiştiği bu topraklara hizmet etsin. Gelsin ve Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı koltuğuna otursun’ dedik."

Konuşmasının ardından vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektiren Kılıçdaroğlu, daha sonra Muğla'dan ayrıldı.

    Çarşamba, 23 Temmuz 2014 14:48

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica