Prof. Dr. Burhan Şenatalar İstanbul Maltepe'den "Büyük uzlaşmaya" destek çağrısı yaptı

Burhan Şenatalar, "10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türk siyaseti için hayati öneme sahiptir. Büyük uzlaşmanın adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek verip çocuklarımıza yaşanır bir ülke bırakmalıyız" dedi.

"Bu seçimi biz kazanabiliriz. Kazanmak zorundayız ama, öncelikle buna kendimiz inanmalıyız. Kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakmak zorundayız. Tarih önümüze büyük bir fırsat sundu. Canımızı dişimize takıp, seçimler için çalışmalıyız..."

CHP Maltepe İlçe Örgütü’nün düzenlediği ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Burhan Şenatalar'ın konuşmacı olarak katıldığı  "Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Başkanlık Seçimi" konulu panel,  Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören ve çok sayıda partili ile vatandaşın dikkatle dinlediği, katkıda bulunduğu panele CHP Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da eşi Çiğdem Kılıç ile birlikte katıldı.

Prof. Dr. Şenatalar görüşlerini açıklarken,  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin geride kalan 30 Mart yerel seçimlerinden ve 2015’te yapılacak genel seçimlerden çok daha önemli olduğunu vurguladı.

Bu seçim sonucunun 2015 seçimlerinin sonuçlarını az çok belirleyeceğine dikkat çeken Prof. Şenatalar, "Türkiye'nin siyasi sisteminde köklü bir değişim  çıkma ihtimali bulunuyor.  Önümüzde hayati öneme sahip bir seçim var. 3 aday var, fakat kazanma şansı olan iki aday var. Adaylardan biri Başkanlık sistemine ihtiyaç var diyor, diğeri hayır başkanlık sistemine ihtiyaç yok, parlamenter sistem üzerinde değişikliğe ihtiyaç var diyor. Türkiye'de Başkanlık sistemini Tayyip Erdoğan daha fazla iktidar istediği için konuşuyoruz. Asıl istenen şey Başkanlık sistemi değil, süper başkanlık sistemi ya da tek adam sistemidir. Bu durum Türkiye'nin demokrasisinden çıkmasından başka bir şey değildir. Tayyip Erdoğan, Başkanlık sistemini düşünmüyor. Tek adam rejimi,  Putinvari  bir rejim düşünüyor" dedi.

Adaylar arasındaki yarışın tamamen adaletsiz ve eşitliğe aykırı bir yarış olduğunu belirten Şenatalar, Başbakan Erdoğan'ın devlet olanaklarını kullanmasının etik olmadığını söyledi.

Görüşlerini açıklarken, bu seçimlerde mutlaka sandığa gidilerek Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Şenatalar şöyle dedi:

"Bu seçimi biz kazanabiliriz. Kazanmak zorundayız ama öncelikle buna kendimiz inanmalıyız. Büyük uzlaşma yapıldı. Kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakmak zorundayız. Tarih önümüze büyük bir fırsat sundu. Değerlendirip değerlendirmemek takdirimize kaldı.

Canımızı dişimize takıp, seçimler için çalışmalıyız ve Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’na sandıkta desteklerimizi vermeliyiz. Bunu başardığımız takdirde, çocuklarımıza yaşanır bir ülke bırakabiliriz"

    Salı, 22 Temmuz 2014 17:22

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica