İnce: "Başbakan olmuş ama hala siyaseti öğrenememiş. Siyasi partinin büyüğü küçüğü olmaz"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "8-9 parti bir araya gelebiliyorsa, birbirleriyle rakip olmuş siyasi partiler bunlar, birbirleriyle ciddi tartışmalar içerisine girmiş insanlar bugün bir masa etrafında toplanıyorsa Recep Tayyip Erdoğan'ın başını ellerinin arasına alıp bir kez daha düşünmesi lazım” dedi.


Muharrem İnce, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim irtibat ofisinin açılışına katıldı.

"Başbakan olmuş ama hala siyaseti öğrenememiş. Siyasi partinin büyüğü küçüğü olmaz" diyen İnce, şöyle konuştu:

"Yüzde 0,5'lik partiyle yüzde 55'lik parti aynı şeydir. Bu kadar siyaset cahili bir adam bu. Yani hiçbir parti bu küçük, bu büyük parti diye böyle bir ayrım olmaz siyasette. Bunu ancak demokrasiye inanmayan insanlar söyler. Bir zamanlar onun partisi de 3'lerde 5'lerdeydi. Bir siyasi parti yüzde 50 de alabilir, yüzde 1 de alabilir. Bir inanmışlar topluluğudur parti. Parti bazen dip yapabilir bazen tavan yapabilir. Bir siyasi partiyi böyle aşağılamak, 'bunlar yüzde 1 bile alamaz' diyerek küçümsemek ancak diktatörlerin işidir. Demokrasiyi hazmedememiş insanların işidir ve cahillerin işidir. Bir siyasi partiye isterse Türkiye'de yüzde 0,01 alsın, eğer bu ülkede yurttaşlar 5 bin kişi, 10 bin kişi bir siyasi parti etrafında örgütlenmişlerse, bir parti kurmuşlarsa saygı göstermek gerekir, demokrasi budur."

Yalova’da 1 Haziran'da tekrarlanan belediye başkanlığı seçimlerini hatırlatan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tayyip Erdoğan’a şunu söylüyorum, sen Yalova'ya talimatlar verdin, yeterli miktarda bol miktarda para gönderdin, büyükşehir belediye başkanlarını gönderdin, bakanlarını gönderdin, evlerde tayin yaptınız ne oldu? İnsanlık onuru parayı yendi. Yalovalıların ruhu, gücü yendi. Aynısı olacak. Recep Tayyip Erdoğan'ın derdi belli. Onun derdi başbakanlıktan sonra yüce divana gitmemek. Yolsuzlukların hesabını vermemek, sıfırladığı paralardan korkuyor. Minibüsler dolusu parayı nasıl sıfırladı hepimiz biliyoruz. Onun hesabını vermemek için Çankaya'ya çıkmak istiyor. Yok öyle yağma. Bu hesabı millete verecek. Yani o kaç gemi olduğunu, nasıl 30 milyon avronun sıfırlandığını, bunun hesabını verecek. Bu millet bu topraklarda ilk kez böylesine birlikte oluyor. 8-9 parti bir araya gelebiliyorsa, birbirleriyle rakip olmuş siyasi partiler bunlar, birbirleriyle ciddi tartışmalar içerisine girmiş insanlar bugün bir masa etrafında toplanıyorsa Recep Tayyip Erdoğan’ın başını ellerinin arasına alıp bir kez daha düşünmesi lazım. 'Ben nerede yanlış yaptım' diye. Merak etmesin bu millet ona bu hesabı soracak."

Muharrem İnce, daha sonra açılışa katılan diğer parti temsilcileriyle açılış kurdelesini kesti.

    Pazartesi, 21 Temmuz 2014 14:43

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica