Akkaya: "Başbakan milletin adamıyım diyor; milletten korkuyor. Halkından korkana diktatör denir"

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Karadeniz ziyaretleri kapsamında Tokat'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında miting için gittiği illerde alınan önlemlere tepki göstererek, "Milletin adamı, milletin içinde olur" dedi.


CHP Tokat İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Akkaya, burada bir basın toplantısı düzenlendi. İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıyı kınadıklarını ve lanetlediklerini söyleyen Akkaya, kara harekâtının uluslararası kamuoyunun gözleri önünde devam ettiğini söyledi. İsrail'in saldırısının iç politika malzemesi olmaması gerektiğini söyleyen Akkaya, "İsrail'in bu yapmış olduğu vahşice katliam 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik açıklamaların dışında ciddi yaptırımların olması gereken bir durumdur. Bu bir insanlık görevidir. Bu da en çok Türkiye Cumhuriyeti devletine düşer.  İsrail ile ilişkileri gözden geçirmek ve tavır sergilemek gerekir; ama ne yazık ki söylemden öteye bir şey geçmedi. Sayın Başbakan birinci günden beri Cumhurbaşkanlığı propaganda çalışmaları yaparken; dili çok ağır bir şekilde İsrail'i eleştiriyor. Ama uygulamalara geldiği zaman yerine getirmiyor" dedi. Güney Amerika devletlerinin İsrail ile ilişkilerini kestiğini ve konsoloslarını kapı dışarı ettiklerini belirten Akkaya; bizim 100 yıllık tarihimizde çok derin ilişkilerimiz olan ve belki de asırlardır o topraklarda hakimiyet sürmüş olan bir ülkenin sorumluluğu olduğunu ve İsrail'in Filistinlilere yaptığı katliamın sadece söylemler ile geçiştirilemeyeceğini ifade etti. Özellikle Malatya Kürecik'deki radar istasyonunun İsrail savaş uçaklarına destek verip vermediği net olarak açıklanması gerektiğini söyleyen Akkaya; AKP döneminde İsrail ile ticari ilişkilerin 4.5 kat arttığına da dikkat çekti ve. İsrail ile siyasi ilişkilerin bir an önce sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Ordu'da gerçekleştirdiği mitingde alınan güvenlik önemlerine de şahit olduğunu belirten Akkaya; "Başbakan'ın sloganı, 'milletin adamı'. Milletin adamı milletin içinde olur. Milletin adamı milletten korkar mı, korkmaz. Ordu'da deniz kenarında sahil koruma güvenlik gemileri; havada helikopterler; yüzlerce sivil ve resmi üniformalı polis memurları var ve güvenlik nedeniyle teleferik iptal edilmiş. Milletin adamı milletin içinde olur. Milletin adamı korkmadan sokakta yürür. Milletin adamı yanında onlarca koruma olmadan bir esnafa girip 'merhaba' der. Milletin adamı vatandaşa tokat atmaz" dedi.  

Başbakanın çizdiği profilin aynı Güney Amerika'daki televizyonlarda gördüğümüz diktatörlerin uyguladığı sistem olduğunu söyleyen Sayın Akkaya; Toplumdan kopan, demokratik tavırlar içerisinde olmayan, bir konuşmasında bile sadece camdan konuşma yeteneğinin dışında farklı bir konuşma üslubu olmayan, toplumu ayrıştıran, mezhep siyaseti yapan bir cumhurbaşkanı adayının bu ülkeye layık olmadığını ifade etti. Akkaya son olarak; "10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin temeli Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmamasıdır. Bu saydığımız nedenler ve gerekçeler bunun en büyük ispatıdır. Ekmeleddin İhsanoğlu toplumu ötekileştirmeyen, toplumda kadın erkek eşitliğine inanan, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkan ve kabul edilir bir kişiliği olan bir adaydır. Ben inanıyorum ki birinci turda Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazanacak ve ipi göğüsleyecektir" dedi.

Tokat'ta Cumhurbaşkanlığı Seçimleri kapsamında KESK, Engelliler Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, Ticaret ve Sanayi Odası, Şehit Aileleri Dayanışma Derneği Ziyaretlerinde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya'ya Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Tokat İl Başkanı Duran Kum, İl Emek Bürosu görevlileri eşlik etti. Akkaya Tokat'ın yerel kanalı olan Kanal60'ın da canlı yayın konuğu oldu ve burada gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

    Salı, 22 Temmuz 2014 14:42

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica