Değirmendereli: "Edirne'deki selde ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 10'una karşılık gelen bölüm tamamen tahrip oldu"

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu'da büyük bir insanlık ayıbı yaşandığını belirterek, "İsrail insanlık suçu işliyor" dedi.

Edirne'de geçen hafta yaşanan sel felaketi nedeniyle bölge halkının zor durumda olduğunu ifade eden Değirmendereli, özellikle Uzunköprü ve köylerinde durumun felaket olduğunu vurguladı.

Uzunköprü'de 20 evin yıkıldığını, 100'ü aşkın evin oturulamaz halde olduğunu anlatan Değirmendereli, çok sayıda hayvanın telef olduğunu, halkın depoladığı buğdayı sel aldığını dile getirdi.

Kemal Değirmendereli, 150 bin dönüme yakın ekili tarım arazisinin sular altında olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 10'una karşılık gelen bölümün tamamen tahrip olduğunu belirtti.

Selden 20 bin köylünün etkilendiğini ve 100 milyon lirayı geçen hasarın söz konusu olduğunu ifade eden Değirmendereli, "Etkilerin saptanması için tarım sigortası uygulaması var ama TARSİM hiç inandırıcı değil. 100 çiftçiden sadece 10'u, 15'i arazilerini sigortalıyor. TARSİM kendi eksperleriyle hasar tespiti için, eksperler şirketin çıkarlarına karar verdiğinden herhangi hasar ödemesi yapılmıyor. Çiftçi de göstermelik bu sigorta sistemine güvenmediğinden sigorta yaptırmıyor" diye konuştu.

    Pazartesi, 21 Temmuz 2014 13:14

Bağlantılı Konular