Kılıçdaroğlu Adanalılarla buluştu

"Cumhurbaşkanı adayının geçmişinin temiz olması, herkesi kucaklaması, bir Adanalı gibi yürekli olması, saldırgan bir üslup kullanmaması, Ortadoğu bataklığını kurutması, dürüst olması, yalancı olmaması lazım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adana'da büyük bir coşku ve ilgiyle karşılandı. Havalimanı'nda partililer tarafından alkışlarla, sloganlarla hoşgeldiniz denilen Kılıçdaroğlu Adana'dan ayrılana kadar bu ilgi ve coşku devam etti.

Kılıçdaroğlu Adana'da  Seyhan Belediyesi'ni ziyaret ederek Başkan Zeydan Karalar ve diğer yöneticilerle görüştü. Gazetecilerin cumhurbaşkanı seçimine ilişkin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Adana'ya da Adanalılara da her zaman güvendiğini söyledi.

“Ortadoğu bataklığının" faturasını çeken illerden birinin de Adana olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Eğer Ortadoğu'da barışın ve huzurun gelmesini istiyorsak, Türkiye'nin eskiden olduğu gibi Ortadoğu coğrafyasında etkin ve başarılı bir güç olmasını istiyorsak, oylarımızı Ekmeleddin Bey'e vereceğiz. Bu kadar açık ve net söylüyorum" diye konuştu.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun İslam İşbirliği Teşkilatı'nda genel sekreterlik yaparken 57 ülkeyi başarıyla yönettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu süreçte Ekmeleddin Bey bizim için çok büyük bir fırsattır. Ortadoğu'da Müslüman kanı akıyor, Müslümanlar birbirlerini öldürüyor, bir mezhep savaşı var. Türkiye'nin buna son vermesi lazım, ağırlığını koyması lazım. Başarılı bir dış politika izlemesi lazım. Bu nedenle Ekmeleddin Bey'e sadece Türkiye'nin değil, sadece Ortadoğu’nun değil, tüm dünyanın ihtiyacı var. Böyle bir fırsatımız var. Bu fırsata her vatandaşımın dikkatini çekmek istiyorum. Sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız. Barış mı istiyorsunuz adres belli, huzur mu istiyorsunuz adres belli, Ortadoğu'da kan akmasın mı istiyorsunuz adres belli. Makul, dünyayı bilen, Ortadoğu'da dengeleri çok iyi okuyan, bilen bir insan var. Türkiye'nin yetiştirdiği ender bir insan var, adı Ekmeleddin soyadı İhsanoğlu, gerçekten de saygın bir insanoğlu. Eğer bunu cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtursak Türkiye'yi Ortadoğu'yu huzura kavuşturmuş oluruz. Ekmeleddin İhsanoğlu CHP'nin de MHP'nin de adayı değil, 9 parti birden destek veriyoruz. Büyük bir toplumsal uzlaşma sağlıyoruz. Bir demokrasi mücadelesi veriyoruz. Türkiye'nin çıkarlarını partinin çıkarlarının önüne aldık. Türkiye'nin bir barışa, huzura ihtiyacı var. Ortadoğu'nun barışa huzura ihtiyacı olduğu gibi. O nedenle Ekmeleddin İhsanoğlu için yollara düşüyor, çalışıyoruz. Parti için oy istemiyoruz. Bir başbakanlık seçimi de yapmıyoruz. Bir cumhurbaşkanı seçeceğiz. Herkesin kendisinden bir parça bulacağı bir kişi üzerinde uzlaştık."

Kılıçdaroğlu, Adanalılardan referandumdan çok daha yüksek bir oy oranı beklediklerini de sözlerine ekledi.

Seyhan Belediyesi önünde partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının tarafsız ve bütün vatandaşlara eşit mesafede olması gerektiğini ifade etti.

Vatandaşlardan İhsanoğlu için oy vermelerini isteyen Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adayının geçmişinin temiz olması, herkesi kucaklaması lazım. Bir Adanalı gibi yürekli olması lazım. Az ve öz konuşması lazım. Saldırgan bir üslup kullanmaması lazım. Bilge bir insan olması lazım. Hem Ortadoğu'da hem batıda hem doğuda saygınlığı olması lazım. Ortadoğu bataklığını kurutması lazım. Saygın birisi olması lazım. Bilge bir insan olması lazım. Dürüst olması, yalancı olmaması lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü de ziyaret ederek belediye hizmetleri hakkında bilgi aldı. Başkan Sözlü Kılıçdaroğlu'na çeşitli hediyeler verdi.

Kılıçdaroğlu, beraberinde Başkan Sözlü, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, İl Başkanı Orhan Sümer, bazı milletvekilleri ve partililerle İnönü Parkı’na geçerek burada bir süre vatandaşlarla sohbet etti.

    Salı, 22 Temmuz 2014 12:57

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica