"Filistin'e ulaştırılmadığı iddia edilen yardım paralarının toplam tutarı ne kadardır?"

Sezgin Tanrıkulu Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'e Filistin'e yapılan yardımların akıbetini sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İŞLER tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

1- 2004 – 2013 yılları arasındaki dönemde Filistin için düzenlenen nakdi yardım kampanyaları için toplanan yardım paralarının tutarları yıllar bazında ne kadardır?
2- 2004 – 2013 yılları arasındaki dönemde Filistin için düzenlenen nakdi yardım kampanyaları için hangi bankaların hangi hesap numaralarında ne kadar tutarlarda para toplanmıştır?
3- Başbakanlıkça 6 Ocak 2009 tarih ve 2009/1 sayılı genelge ile Filistin/Gazze’ye başlatılan ve bitiş tarihi 1 Mart 2009 olan yardım kampanyası için Milli Eğitim Bakanlığı 19 milyon 919 bin 46 TL, Diyanet İşleri Başkanlığı 32 milyon 540 bin 630 TL ve TRT Genel Müdürlüğü 4 milyon 618 bin 255 TL. yardım hesaplarında toplanan ve 1 Mart 2009 tarihinde Başbakanlık Filistin (Gazze) İnsani Yardım Merkez Hesaplarına aktarılan paralar 2 yıl boyunca Bir bankanın şubesinde tutulduğu iddiası doğru mudur? Doğruysa bu bankanın adı nedir? Bu bankanın hangi şubesinde tutulmuştur?
4- 6 Ocak 2009 tarihinde başlatılan Filistin'e Yardım Kampanyası'nda toplanan paraların halen Filistin'e ulaştırılmadığı iddiası doğru mudur?
5- Yardım kampanyasında toplanan paralar hangi gerekçe ile Filistin'e ulaştırılmamıştır?
6- 2009 Yardım kampanyasında toplanan paralar Filistin'e ulaştırıldıysa ne kadar tutarda para Filistin devletinin hangi resmi banka hesabına hangi tarihte aktarılmıştır?
7- 2013 yılı Ramazan ayında Başbakanlık ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Filistinli esirlere ve ailelerine destek olmak için başlatılan yardım kampanyasında toplanan paraların da Filistin’e ulaştırılmadığı iddiası doğru mudur?
8- Filistin'e ulaştırılmadığı iddia edilen yardım paralarının toplam tutarı ne kadardır?
9- 2013 yılı Ramazan ayında Başbakanlık ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Filistinli esirlere ve ailelerine destek olmak için başlatılan yardım kampanyasında toplanan paralar halen nerededir; hangi hesaplardadır?
10- 2013 yılı Yardım kampanyasında toplanan paralar Filistin'e ulaştırıldıysa ne kadar tutarda para Filistin devletinin hangi resmi banka hesabına hangi tarihte aktarılmıştır?

    Pazartesi, 21 Temmuz 2014 18:06

Bağlantılı Konular