"Kürecik Radarı İsrail hava savunma sisteminin bir unsuru olmuştur"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, "Kürecik Radarı şu anda ABD komuta kontrol sistemleri içinde faaliyet göstermektedir" dedi.

"Dışişleri Bakanlığı'nın Malatya-Kürecik Radarı konusunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na verdiği yanıt gerçekleri yansıtmamaktadır" diyen Loğoğlu yazılı bir açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun açıklaması şöyle:

"İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırıları giderek derinleşmekte ve genişlemektedir. Kadın ve çocuklar başta olmak üzere yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği saldırılar bölgemizde uzun bir süredir var olan karışıklığı içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir.

Gazze halkının yaşadığı dram Türkiye-İsrail ilişkilerini de gündemin üst sıralarına taşımıştır. Türkiye-İsrail ilişkileri bağlamında en önemli konulardan birisi de Malatya-Kürecik’te konuşlu radar sistemidir. 14 Eylül 2011’de Türkiye ile ABD arasında imzalanan ikili anlaşma uyarınca kurulan ve Mayıs 2012'de Chicago'daki NATO zirvesinde, ABD Başkanı Obama'nın talimatıyla NATO'nun füze kalkanı sistemine ABD'nin milli katkısı olarak sunulan Kürecik Radarı'nın İsrail'e istihbarat sağladığına ilişkin ciddi şüpheler vardır.

Bu şüpheleri derinleştiren gelişmelerden birincisi, Kürecik Radarı'nın 10 Şubat 2012'de gerçekleştirilen bir ABD-İsrail ortak tatbikatında kullanılmasıdır. Söz konusu tatbikatta, Kürecik'teki radar sistemi ile bu sistemin İsrail'deki eşinin uyumlu çalışması test edilmiştir. Bu tatbikatta Kürecik Radarı, AKP Hükümeti'nin bilgisi ve onayıyla kullanılmıştır.

İkincisi, Kürecik'teki ABD Radar sisteminin NATO'nun sistemlerine entegre olması NATO'nun Birinci Başlangıç Harekât Yeteneği adını verdiği bir süreçte, 2014 yılı içinde gerçekleşecektir. Başka bir ifadeyle, Kürecik Radarı şu anda ABD komuta kontrol sistemleri içinde faaliyet göstermektedir.

Ayrıca, AKP Hükümeti'nin iddialarının aksine Kürecik Radarı NATO'nun sistemine entegre edilene kadar Türkiye'nin değil ABD'nin kontrolünde faaliyet göstererek bütün ABD radar sistemleriyle entegre bir şekilde çalışmakta ve bu kapsamda İsrail'e bilgi sağlamaktadır. Başka bir ifadeyle, Kürecik Radarı İsrail hava savunma sisteminin bir unsuru olmuştur.

Kürecik Radarı, ABD'nin Eylül 2009 tarihinde aldığı karar uyarınca kendisini, müttefiklerini ve bölgedeki ortaklarını balistik füze tehdidinden korumak üzere geliştirdiği ve NATO şemsiyesi altına soktuğu Avrupa Aşamalı Uyarlanabilir Yaklaşımı başlıklı füze savunma programının bir parçasıdır. Radarın, NATO şemsiyesi altında olması İsrail'e bilgi vermediği anlamına gelmemektedir. ABD'nin İsrail'le yaptığı ikili anlaşmalar uyarınca Kürecik radarının NATO üzerinden değil, ABD radar sistemlerinin ortak entegrasyonuyla İsrail’e bilgi aktardığı bilinmektedir.

AKP Hükümeti, Gazze'deki kardeşlerimizin yaşadıkları tarifsiz acılar üzerinden ucuz bir siyaset yürütmektedir. Hem İsrail'e hem Filistin halkına karşı içeride başka dışarıda başka bir söylem takınan AKP Hükümeti için en doğru sıfat "ikiyüzlü" kelimesidir. Bir taraftan İsrail’in saldırılarına tepki gösterirmiş gibi yapan AKP Hükümeti, diğer taraftan İran, Suriye ve diğer bölge ülkelerinden gelebilecek tehditlere karşı gerektiğinde İsrail’in korunmasına da hizmet edebilecek Kürecik Radarı'nın faaliyetine izin vermektedir."

    Pazartesi, 21 Temmuz 2014 17:09

Bağlantılı Konular