“Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yapılan suç duyurularının takipçisi olacağız”

Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili suç duyurularının takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Eğer herhangi bir şey yapmazlarsa İçişleri Bakanı ve Başbakan hakkında AİHM’e kadar gidip, insanlık dışı muamele, eziyet, işkence yapmaktan dolayı Avrupa önünde mahkum ettireceğiz” dedi.

 

Batum, beraberindeki CHP Milletvekilleri ile TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı olaylarının nitelik değiştirdiğini, şiddetini biraz kaybettiğini, yeni bir toplumsal mühendislik olayının başladığını söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ün, tahrip edilen işyerleri, araçlara ilişkin dünkü açıklamalarını, “inanılması güç bir açıklama” olduğunu ifade eden Batum, “Bu tür olayların arkasından demokratik bir ülkede bir başbakan, bir bakan, hükümet sözcüsü bu tür açıklama yaparsa, ya o ülkeyi demokratik ülke olarak nitelendiremezsiniz ya da o kişinin derhal istifa etmesi gerekir” dedi.

Cadı avı başlatıldı
Batum, işadamları, sanatçılar, banka müdürleri ve özellikle bu hareketin içinde mesaj, twit, mail atan çocuklara, gençlere yönelik inanılmaz bir cadı avı başlatıldığını söyledi.

Batum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların gençlerle alıp veremediği var, ‘kafası kıyak nesil, ayyaş nesil, tinerci nesil’, bunlar Başbakan’dan çıktı. Neden? Çünkü oradaki gençleri gördük, parti bayrağı istemediler, Atatürk resmi ve Türk bayrağını ortak simgeleri olarak kullandılar. Bir yerde Atatürk resmi ile Türk bayrağını kullanırsan başta Erdoğan’ın, o kızınca da onun kuklalarının kızması kadar doğal bir şey olamaz. 2006′da taş atan çocukları, Terörle Mücadele kapsamına sokacak yasa değişkiliğini AK Parti yaptı. Sonra çok tepkiler geldi, 2011′de hep beraber değiştirildi, taş atan çocuklar terörist olmaktan çıkarıldı. Taş atan çocukları elbirliğiyle terörist olmaktan çıkarttık, şimdi mesaj, twit atan çocukları terörist yapma yolunda bunlar. Olayların olduğu gün kamera kayıtları ne hikmetse bozuk. Bozuk mu yoksa birileri bozulması emrini mi verdi? Ne bu valiler ne İçişleri Bakanı ne Başbakan ne Hüseyin Çelik ne papağanlar ne kralın soytarıları hiç gayret göstermesin, bunların peşindeyiz. Bunları onların yanına bırakmayacağız. Bir ülkede 20 günde 4 kişi yaşamını yitirdi, bir kişinin beyin ölümü gerçekleşti, bir kişi komada. Bunları Hüseyin Çelik gibi adamlar değil bunların feriştahı gelse bizlere unutturamazlar.”

Eskişehir Milletvekili Batum, insanlık dışı muamele bulunduğunu belirterek, Başbakan, İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İstanbul Valisi, bazı illerin valisinin açıkça suçlu olduğunu iddia etti. Batum, meşru savunmayı aşmak, kasten yaralama, eziyet, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, görevi kötüye kullanma, suç uydurma, yardım ve yataklık, anayasayı ihlal suçlarının işlendiğini ifade etti.

Olaylarla ilgili yapılan suç duyurularına işaret eden Batum, suç duyurularının takipçisi olacaklarını kaydetti. Batum, “Eğer herhangi bir şey yapmazlarsa İçişleri Bakanı ve Başbakan hakkında AİHM’e kadar gidip, insanlık dışı muamele, eziyet, işkence yapmaktan dolayı Avrupa önünde mahkum ettireceğiz. Cadı avını derhal bırakacaklar, utanmazca suçlarını işleyenler istifa edecek, suçluların faillerini, ortaklarını mutlaka yargı karşısına çıkaracaklar. Eğer failleri bulmama, olayları çarpıtma veya kapatma yoluna giderlerse, herhangi bir şey yapmazlarsa o zaman doğrudan doğruya İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunun varlığı bizi AİHM’e götürtecek” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 20 Haziran 2013 17:11

Bağlantılı Konular