Kaplan, Atıcı ve Işık, Sağlık Bakanlığı hakkında açıklamalar yaptı

Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, beraberindeki Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ile birlikte beyaz önlük giyerek Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

CHP’nin doktor olan 3 milletvekili, beyaz önlük giyerek düzenledikleri basın toplantısında


Sağlık Bakanlığı’nın eylemde yaralanan göstericilere müdahale eden doktorlar hakkında soruşturma açtığını ifade ettiler.

Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Sağlık Bakanlığı Denetçiliği tarafından İstanbul Tabip Odası’na gönderilen “inceleme-soruşturma” yazısını okudu.

Kaplan, yazıda, “Gezi Parkı eylemlerinde İstanbul Tabip Odası tarafından koordine edilen tıbbi müdahale ve gönüllü işlemleri için neden Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınmadığı, revirlerde kimlerin görev yaptığı ve kaç hastanın revirlerde muayene ve tedavi gördüğünün” sorulduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun doktorlar hakkında soruşturma açılmadığını söylemesine rağmen bu yazının gönderilmesini eleştiren Kaplan, Hipokrat Yemini’ni okudu.

Müezzinoğlu’nun da doktor olduğunu, Hipokrat yemini ettiğini ifade eden Kaplan, bu yemine göre doktorların acil durumdaki hastalara her zaman ve her ortamda etkin müdahale yapmaya ant içtiğini söyledi.

Kaplan, “Gezi Parkı’nda insanlar ister yasadışı, ister yasal eylem yapsınlar; bizim andımızın özünde, ne olursa olsun, din dil, ırk ayrımı yapmaksızın herkese, her koşulda yardım etmek birinci görevimizdir. Biz böyle bir noktada Sağlık Bakanı’ndan izin almayız, almadık, bundan sonra da almayı düşünmüyoruz. Siz İstanbul Tabip Odası’na yazdığınız bu metnin bir benzerini neden Marmara ve Van Erciş depremlerinde yazmadınız? Bu iki depremde de kimseden izin almadık. Toplumsal sorumluluğumuz ve andımızın gerekliliği gibi her yerde her zaman müdahale ettik” diye konuştu.

Eylemlerde gözaltına alınan doktorların isimlerini de sayan Kaplan, “Sağlık Bakanı’nın da bir hekim olması nedeniyle bu konuda söylediklerini gözden geçirmesini istiyorum” dedi.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı konuşmasına, “Tertemiz önlüklerimizle, ak önlüklerimizle, hiç kimsenin kirletemeyeceği önlüklerimizle karşınıza çıktık” diyerek başladı.

Yazıyı eleştiren Atıcı, “Ben bir ihbarda bulunmak istiyorum size, Taksim’de hastalara müdahele eden, Mersin’de hastalara müdahale eden bir isim vermek istiyorum. Bu isim Dr. Aytuğ Atıcı’dır. Sağlık Bakanlığı’ndan izin almadan sayısını bilmediğim kadar astım hastasına ventolin ilacı uyguladım, itiraf ediyorum” diye konuştu.

Erzincan Milletvekili Muharrem Işık da AKP iktidarının 2003 yılından bu yana hekimlere düşmanca davrandığını söyledi. Sağlık Bakanı gibi kendisinin de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olduğu belirten Işık, Cerrahpaşa’da kendilerine nerede olursa olsun, hastaya müdahaleyi öğrettiklerini söyledi.

“Cerrahpaşa’dan mezun olan Sağlık Bakanı’nı kınıyorum ve Cerrahpaşalı olarak kabul etmiyorum” diyen Işık, Taksim’de kurulan revirlerin, Taksim İlk Yardım ve Alman hastanelerinden daha iyi olduğunu, çünkü bu hastanelere gaz sıkıldığını söyledi.

Taksim Gezi Parkı’nda hekimlerin görevlerini yaptığını ifade eden Işık, meslektaşlarına sahip çıkmadığını belirttiği Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nu istifaya davet etti.

    Perşembe, 20 Haziran 2013 16:48

Bağlantılı Konular