"Gelin Anadolu topraklarına barışı, huzuru, özgürlüğü, güzelliği ekelim"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Beylikdüzü Belediyesince Gürpınar Sahili'nde düzenlenen Ferhat Göçer konseri öncesi bir konuşma yaptı.

Gençlerin görevini yapacağını, Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştıracaklarını, cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gidip Mustafa Kemal'in koltuğuna oturacak olan yiğidi seçeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, ilk kez cumhurbaşkanını halkın seçeceğini hatırlattı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte etkinliğe katılarak konuşan  Kılıçdaroğlu, alandakilerden sandığa giderken "nasıl bir cumhurbaşkanı seçeceklerini" düşünmelerini isteyerek, seçilmesi gereken cumhurbaşkanının özelliklerini saydı.

Kılıçdaroğlu, Nazım Hikmet'in "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" sözlerine atıfta bulunarak, "Biz, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayacağımız bir düzeni istiyoruz. Huzur içinde, gönül rahatlığıyla bu güzel ülkede yaşamak istiyoruz. Huzurun adresi, barışın adresi, toprağa ekeceğimiz bereketin adresi, inşallah İhsanoğlu olacaktır" şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Beylikdüzü Belediyesi Etkinlikleri konuşma metni
"Çok teşekkür ederim. Benim umudum sizlersiniz. Gençler! Bu ülkenin gençleri! Benim umudum sizlersiniz.

 Bir şeyi asla unutmayın. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini sadece ve sadece gençlere emanet etti. Gençler görevlerini yapacaklar. Gençler Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştıracaklar. Gençler cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gidecekler. Gençler Mustafa Kemal’in koltuğuna oturacak olan yiğidi seçecekler.

İlk kez cumhurbaşkanını halk seçecek. Sandığa giderken şunu düşünün. Nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı? Nasıl bir cumhurbaşkanı seçmeliyiz? Bir; cumhurbaşkanı geçmişiyle temiz olmalı. Ayna gibi olmalı. Duru olmalı. Verilmeyecek hiçbir hesabı olmamalı. İki; cumhurbaşkanı alçak gönüllü olmalı. Cumhurbaşkanı her yurttaşa eşit mesafede olmalı. Üç; cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Bütün siyasal partilere eşit mesafede olmalı. Cumhurbaşkanının tarafsızlığı çok ama çok önemli. Dört; cumhurbaşkanı bilge birisi olmalı. Oturduğu koltuğu doldurmalı. Beş; cumhurbaşkanı sabah, akşam konuşmamalı.  Cumhurbaşkanı az konuşur, öz konuşur.

Cumhurbaşka
nı Türkiye'yi temsil edecek. Bir temsil makamıdır orası. Cumhurbaşkanı sıcak siyasetin içinde olmaz. Siyaset mecliste yapılır. Ama cumhurbaşkanlığı makamı siyasetin dışında bir makamdır. Her yurttaş kimliği ne olursa olsun, düşüncesi ne olursa olsun, rengi ne olursa olsun cumhurbaşkanlığı makamına saygı duyar. Onun içindir ki cumhurbaşkanı temiz ahlaklı birisinin olması gerekiyor. Unutmayın bunları.

Bize düşen bir görev daha var. Sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız. Yakınlarınız tatildeyse onlara da haber verin. Yurttaşlık görevimizi yapacağız. Vatandaşlık görevimizi yapacağız. Sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız. Söz mü? Birinci sözü aldım.


 Bir başka söz daha isteyeceğim sizden. Ramazan ayındayız. Mübarek aydayız. Cumhurbaşkanı olacak kişinin kul hakkı yememesi lazım. Ahlaklı olması lazım. Temiz olması lazım. Geçmişinin temiz olması lazım. Geçmişinde kirlilik olmaması lazım. Sandığa gittiğinizde bunu düşünmenizi istiyorum.

Neden Anayasada der ki, cumhurbaşkanı tarafsız olacak, cumhurbaşkanı şöyle olacak, böyle olacak. Ama cumhurbaşkanı ahlaklı olacak diye yazmaz. Neden? Çünkü zaten öyle olması lazım. Var olan bir şey olması gereken bir şey Anayasada yazılmaz. Hiçbir ülkenin Anayasasında da cumhurbaşkanı ahlaklı olacak diye yazılmaz. Bu varsayılır zaten. O koltuğa oturacak kişinin temiz ve ahlaklı olması lazım.

Onun için diyoruz ki Anadolu toprakları bereketli topraklardır. Anadolu topraklarında her şeyi ekebilirsiniz. Gelin Anadolu topraklarında yeni şeyler ekelim. Barışı ekelim Anadolu topraklarında. Huzuru ekelim Anadolu topraklarında. Özgürlüğü ekelim Anadolu topraklarında. Güzelliği ekelim Anadolu topraklarında. Ekelim ve Ekmeleddin'i bulalım Anadolu topraklarında.

Anadolu dünyanın en güzel yeri. Anadolu topraklarında Yunuslar yetişti. Anadolu topraklarında Hacı Bektaşi Veliler yetişti. Anadolu topraklarında Karacaoğlan yetişti. Aşık Sürmani yetişti. Anadolu toprağı bereketli bir topraktır. Anadolu topraklarında huzur arayacağız. Bereketi arayacağız. Güzelliği arayacağız. Kardeşliği arayacağız. Beraber yaşamayı arayacağız. Kavga etmeden bu topraklarda huzur içinde yaşayacağız. Cumhurbaşkanı huzurun adresi olmak zorundadır. Cumhurbaşkanı barışın adresi olmak zorundadır. Unutmayın cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. O makam devletin sigortasıdır. Devletin sigortası atarsa faturayı vatandaş öder.

O nedenle oyumuzu kullanırken dikkatli kullanacağız. Bilerek kullanacağız. Bilinçli kullanacağız. Biz bir ülkeye başbakan seçmiyoruz. Bir CHP'li, bir MHP'li, bir başka partiden birisini seçmiyoruz. Birisini önermiyoruz. Biz bugüne kadar toplumun hiçbir kesimi için negatif bir söylemi olmayan bir bilge kişiyi hem batıda hem doğuda Türkiye'yi onurla temsil etmiş bir kişiyi seçiyoruz. Onun adı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu. 57 ülkeyi yönetti. İslam İşbirliği Örgütünün Genel Sekreterliğini yaptı. İhsanoğlu adına uluslararası bilim tarihi ve felsefe kurumu Altın Madalya ödülü veriyor. İlk kez bir Türk bilim insanı için bir uluslararası kuruluş altın madalya veriyor. 4 yılda bir veriyor.

Onurlu bir kişiyi seçiyoruz. Halkını seven bir kişiyi seçiyoruz. İnsanlığı, vatan ve bayrağını seven bir kişiyi seçiyoruz. Sandığa gideceğiz. Onurla seçeceğiz. Güzellikle seçeceğiz. Kavgasız dövüşsüz seçeceğiz. Halkına sempati duyan birisini seçeceğiz. Kavga etmeyen, konuştuğu zaman ülkeye huzur getirecek birisini seçeceğiz. O sıcak siyasetin adamı değil. O bilge bir insan. Temiz bir insan. Güzel bir insan. Soyadı İhsanoğlu. Asılında güzel, temiz bir insanoğlu. Onu seçeceğiz.

Evet, gençler, ağırlığımız gençlerde. Sizlere bir sözüm daha var. Ülkenin sorunlarıyla ilgilenin. İlgilenin ki ülkenin geleceğinde daha sağlıklı, daha güzellikle söz sahibi olun. Her sorunla ilgilenin. Siyasetçiyi ölçün ve tartın. Siyaset halka adanmışlıktır. Siyasetçi halkına yalan söylememeli. Siyaset zenginleşme aracı değildir. Ben siyasetçi olacağım, köşeyi döneceğim mantığı olmaz. Siyasette halkın sorunları çözülür ve siyasetçinin bir görevi daha vardır. Yurttaşları arasında ayrım yapmaz. İnançları, etnik kimlikleri konusunda ayrım yapmaz. Her yurttaş benim başımın tacıdır der. Sizlerde böyle öğrenin. Siyaseti yüceltin, siyasetin ahlak temeli üzerinde yükselmesine özen gösterin. Siyasetçinin ahlaklı olması çok önemlidir. Bütün inançların ortak temeli ahlaktır. Unutmayın, eğer bir politikacı ahlaksızlık yapıyorsa, cebini dolduruyorsa, malı götürüyorsa unutmayın götürdüğü mal sizin cebinizdeki paradır. Buna izin vermeyin. İzin vermeyeceğiz. Vermeme konusunda söz veriyor musunuz? Söz mü?

Evet, al bayrağımız, güzel bayrağımız. Onu temsil edecek olan cumhurbaşkanı adayını hep birlikte seçeceğiz.

Koca Nazım şunu söylüyor; yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine. Biz bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayacağımız bir düzeni istiyoruz. Huzur içinde, gönül rahatlığıyla bu güzel ülkede yaşamak istiyoruz. Huzurun adresi, barışın adresi, toprağı ekeceğimiz bereketin adresi inşallah Ekmeleddin İhsanoğlu olacaktır. Hepinize Ekmeleddin İhsanoğlu için selamlar saygılar sunuyorum. Desteğinizi bekliyorum. Saygılar sunuyorum."

    Cuma, 18 Temmuz 2014 14:41

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica