Tekin: "Kentsel dönüşüm kentsel yıkıma dönüştü"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin İstanbul Fikirtepe'yi ziyaretinde kentsel dönüşümün, "kentsel yıkıma" dönüştüğünü, sosyal dokunun değiştiğini ve mağduriyetlerin had safhada olduğunu söyledi.


Gürsel Tekin, "Sorun sadece Fikirtepe'de değil, Sultan Mahallesi, Gaziosmanpaşa, Ümraniye'de de yaşanacak. İstanbul'da önümüzdeki günlerde ortalama 700-800 bin yurttaşımızın mağduriyeti olacak. Hiçbirinizin tapu güvencesi yok. Tapular iktidarın iki dudağı arasında. Bu kentsel dönüşüm yasasıyla tapuların da bir anlamı kalmadı" dedi.

Fikirtepe'de kentsel dönüşümle ilgili çok ciddi mağduriyet olduğunu belirterek, "Önümüzdeki günlerde en çok korktuğum inşallah olmaz, emlakta ekonomik kriz oluşursa buradaki vatandaşlarımızın önemli kısmı çok ciddi mağduriyetle karşı karşıya kalacak. Kiralarını ödeyebilecek durumda olamayacaklar" diyen Tekin, Kadıköy Fikirtepe'de vatandaşlarla bir araya gelerek, kentsel dönüşümle ilgili şikayetleri dinledi.

Sohbet toplantısında görüşlerini açıklayan Tekin, İstanbul'a geldiği yıllarda Fikirtepe'de yaşadığı için bölgeyi bildiğini ifade ederek, kentsel dönüşümün, "kentsel yıkıma" dönüştüğünü, sosyal dokunun değiştiğini, mağduriyetlerin had safhada olduğunu anlattı.

Gürsel Tekin, Fikirtepe'de kentsel dönüşümle ilgili çok ciddi mağduriyet olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Önümüzdeki günlerde en çok korktuğum inşallah olmaz, emlakta bir ekonomik kriz oluşursa, buradaki vatandaşlarımızın önemli kısmı çok ciddi mağduriyetle karşı karşıya kalacak. Kiralarını ödeyebilecek durumda olamayacaklar. Buradaki proje kentsel dönüşüm değil, hiç kusura bakmasınlar, kentsel yıkımdır. Bu sorun biraz daha büyüyecektir, onu bilin. Sorunun büyümemesi için CHP olarak önerilerilerimiz var. Çocuk Esirgeme Kurumu ve kamuya ait yerleri, dönüşüme dahil edelim ve dönüşümü en pratik şekilde çözelim. Aksi takdirde burada binlerce insanın mağduriyeti gittikçe büyüyecek ve bu sorun da çözülemeyecek noktaya gelecektir."

Bu sorunun sadece Fikirtepe'de değil, Sultan Mahallesi, Gaziosmanpaşa, Ümraniye'de yaşanacağını ifade eden Tekin, "İstanbul'da önümüzdeki günlerde ortalama 700-800 bin yurttaşımızın mağduriyeti olacak. Hiçbirinizin tapu güvencesi yok. Tapular iktidarın iki dudağı arasında. Bu kentsel dönüşüm yasasıyla tapuların da bir anlamı kalmadı" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Fikirtepe'deki ikinci sorunun da bonzai olduğunu belirterek, "Maalesef bonzai ve uyuşturucu çok yaygın şekilde her yerde satılıyor" diye konuştu.

Bölgede Suriyeli sığınmacıların yarattığı ciddi sıkıntılar da bulunduğunu dile getiren Tekin, sığınmacıların kendini idare edebilmek için hırsızlık dahil her türlü yola başvurduğuna dikkat çekti.

Gürsel Tekin, Fikirtepe'de vatandaşların kentsel dönüşüm ve tapu mağduru olduklarını, sosyal yaşamlarının bozulduğunu, uyuşturucu, fuhuş, güvenlik gibi bir çok sorunla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

    Perşembe, 17 Temmuz 2014 17:25

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica