Loğoğlu: "Türkiye ile Libya arasındaki köklü bağları ve kardeşliği bozamazlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu Libya'daki gerginlik hakkında açıklama yaptı.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu açıklamasında şöyle dedi:

"Libya'daki siyasi gerilim yerini bir süredir ülke içindeki grupların silahlı çatışmalarına ve karışıklığa bırakmıştır. Ülkedeki ana havaalanları çatışmalar nedeniyle kullanılamaz hale gelmekte, Bingazi ve Trablus gibi şehirler başta olmak üzere huzursuzluğun arttığı ülke bir iç savaşa doğru sürüklenmektedir. T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, T.C. vatandaşlarının ülkeye seyahat etmekten kaçınmaları; ülkede bulunan vatandaşların ise Libya'yı terk etmeleri tavsiye edilmektedir.

Hatırlanacağı üzere, Libya'da darbe girişiminde bulunan Halife Hafter'e bağlı birlikler geçtiğimiz haftalarda yaptıkları bir açıklamada Türk ve Katar vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri çağrısı yapmışlardı. Ülkedeki çatışmalarda şimdi de bütün Türk vatandaşlarının hayatlarının tehdit altına girmesi AKP'nin dış politikasını tekrar sorgulamak gerektiğini ortaya koymaktadır.

Libya'daki vatandaşlarımızın can güvenliklerini tehlikeye atan ve ülkedeki çatışmaları derinleştiren ana nedenler arasında, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Kaddafi sonrası dönemde Libya'yı şekillendirme hevesi de bulunmaktadır. Ümmetçi ve mezhepçi bir yaklaşımla Libya'yı etkisi altına alabileceğini zanneden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, hayalci dış politika anlayışını Libya'daki silahlı gruplara bavulla para taşıma, onlara Türkiye'den silah gönderme ve ülkede muzaffer komutan edasıyla miting yapma noktasına getirmiş ve bu eylemlerini Libya politikasının başarıları olarak göstermiştir.

Oysa ne acıdır ki, Libya bugün vatandaşlarımızın istenmediği bir ülke haline gelmiştir. Sorumlusu da Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dur. Bu durum Türkiye ile Libya arasındaki köklü bağlar ve kardeşlikle hiçbir surette bağdaşmamaktadır.  Cumhuriyet Halk Partisi, Libya halkıyla kardeşliğimize, dostluğumuza daima inanacak, güvenecek ve tarihsel bağlarımızı sahiplenecektir."

    Perşembe, 17 Temmuz 2014 12:35

Bağlantılı Konular