Ağbaba: "Uğur Kurt'u öldüren polis korunuyor mu?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Uğur Kurt'un vurulması sonrasında yaşanan hukuki süreçle ile ilgili Adalet Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Milellet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplanmasını saygılarımla arz ederim.

Veli AĞBABA
CHP Malatya Milletvekili

Okmeydanı Cemevi'nde katıldığı cenaze sırasında polis memuru S.K'nın açtığı ateşle hayatını kaybeden Uğur Kurt'la ilgili soruşturmada savcının "ölü muayenesi" yapmadığı ve bu işlemin başka bir savcı tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştır. İstanbul Başsavcılığı'nın "Ölü muayene işlemini yapan savcı soruşturmayı yürütür" gerekçesiyle ailenin savcının değiştirilmesi talebini reddetmesi gerçekle örtüşmeyen bir durum olarak savcılık makamına olan güvenin zedelenmesine yol açmıştır.

Bu çerçeveden hareketle,
1- İlgili soruşturmayı yürüten savcı tarafından ölü muayenesi yapılmadan Uğur Kurt'un naaşının Adli Tıp Morgu'na gönderilmiş olmasının sebebi nedir? Ölü muayenesi neden başka bir savcı tarafından yapılmıştır?
2- Ölü muayenesi yapmayan İstanbul C. Savcısı Hasan Yılmaz'ın soruşturmayı sürdürmesine izin verilme sebebinin hukuki dayanağı nedir?
3- Uğur Kurt'un ailesinin savcıyı değiştirme talebinin İstanbul Başsavcılığı tarafından reddedilme gerekçesinin gerçek olmaması durumunda Başsavcılık makamı hakkında herhangi bir idari soruşturma başlatılmış mıdır?
4- Amirlerinin "Sıkma" talimatına rağmen silahını ateşleyen polis memurun bu hareketi sonrası bir vatandaşımızın ölmüş olmasına rağmen savcının vakayı "meşru müdafaa" olarak değerlendirmesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
5- Tüm bunlar karşısında kamuoyunda ve ailede oluşan şüphelinin kamu kurumlarınca korunduğu iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?"

    Çarşamba, 16 Temmuz 2014 12:25

Bağlantılı Konular