Toprak: “Başbakan Türkiye’nin medeniyet yoluna duvar örüyor!”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Başbakanın ve hükümetin içeride şiddetle bastırdığı eleştiriye tahammülsüzlük anlayışını, tüm dünyaya karşı da sürdürdüğünü, bu hasmane tutum nedeniyle Türkiye’nin “medeniyet projesi” AB yolunda, taş duvarların örülmeye başlandığını söyledi.

Toprak yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere, hükümetin, Türkiye’nin yıllardır saygın bir üyesi olduğu tüm uluslararası kuruluşları da karşısına aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Hükümet tıpkı, Suriye, Irak, İran, Libya gibi ülkelere yönelik süreçte uyguladığı yanlış dış politika ile ülkemizi bölgesinde yalnızlaştırdığı gibi, şimdi de AB ile ipleri kopma noktasına getirerek, Türkiye’yi Avrupa’da ve dünyada yalnızlaştırma sürecine sokmuştur. Demokratik hak taleplerine karşı, şiddet uygulanması karşısında, uluslararası kurumların ve kamuoyunun eleştiri ve uyarılarını, itidal çağrılarını, uygulamalarını gözden geçirip, özeleştiri yaparak hafifletme yerine, orantısız tepki gösterip, hiddetini sürdüren Başbakan, dünyanın gözünde hem kendisine hem de Türkiye’ye itibar kaybettirmektedir. Türkiye’nin 90 yıllık medeniyet projesi, Batı Uygarlığının da aşılması hedefini, terk etmeye hazırlandığı anlaşılan AKP hükümeti, Avrupa Parlamentosu ve AB ile ilişkileri bugüne kadar ki en kötü düzeye indirgemiştir. Türkiye’nin AB üyeliği için yıllardır yürütülen müzakere sürecinde yeni müzakere başlıklarının açılması aşamasına gelinmişken, şimdi Türkiye AB’den dışlanma ve müzakerelerin askıya alınması olasılığı ile karşı karşıyadır. AP’nda Sosyal Demokratlar, Hristiyan Demokratlar, Yeşiller, Liberaller, ilk defa tüm siyasi gruplar, Başbakanın tavrına tepkilerini dile getirerek, dün Türkiye’ye gelecek heyetin ziyaretini iptal etmiş, yeni müzakere başlıklarının açılmasına onay vermeyeceklerini ilan etmişlerdir. Bugüne kadar adı kendinden menkul AB Bakanı, her ne kadar bu kararlar için ‘Biz de AB’ye oğlum bak git, deriz’ dese de,bu durumun Türkiye’nin bugünü ve geleceği açısından ciddi siyasi, ekonomik, küresel sonuçları olacaktır. Türkiye’nin AB’ye tam üyelik adaylığı kabul edildiğinde, Ankara’nın göbeğinde gündüz gözüyle havai fişek gösterisi yapan hükümet, şimdi içine düştüğü açmazı gizleyebilmek için, yine hiddet, şiddet politikasına, uluslararası komplo gerekçelerine sığınmaktadır. Türkiye’nin AB üyeliğine en tavırlı olan Almanya, Avusturya, Hollanda’ya Başbakanın yanlışları sayesinde gün doğmuştur.”

    Cuma, 21 Haziran 2013 15:47

Bağlantılı Konular