Erdemir: "Umarım Meclis, Türkiye'yi şeffaf ve hesap verebilir kampanya finansmanı yasasına kavuşturur"

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, Dünya Ekonomik Forumu'nun 2013 küresel toplumsal cinsiyet uçurumu sıralamasında 136 ülke arasında 120. sırada, kadınların ekonomiye katılımında 136 ülke arasında 127. sırada yer aldığını ifade etti.

Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 30 olduğunu anlatan Erdemir, üst düzey bürokrat ve yöneticilerin yüzde 10'unun, milletvekillerinin ve yerel yöneticilerin yüzde 14'ünün, 81 il belediye başkandan dördünün, bir valinin ve bir bakanın kadın olduğunu kaydeden Erdemir, Cumhurbaşkanlığı seçiminin kampanya döneminde cinsiyet eşitliğine ilişkin politikaların paylaşılması gerektiğini dile getirdi.

Aykan Erdemir, Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların eşitlik beklentilerine yönelik politikaları duyma ve buna göre karar verme hakkı olduğunu belirtti.

Aykan Erdemir, Başbakan Erdoğan'ın kampanya döneminde devlet kaynaklarını kullanmasının eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine, yasalarda kampanya finansmanının ayrıntılı çerçevesinin yer almadığını söyledi.

Türkiye'nin, dün benzeri kampanya finansmanı örneklerinin çok uzağında olduğunu ifade eden Erdemir, şöyle konuştu: "Bu da Erdoğan örneğinde görüldüğü gibi, bir yanda çıkar çatışmasını, bir yanda da kamu kaynaklarının kişisel siyasi kampanya için kullanımını mümkün kılıyor. Gönül isterdi ki şeffaflık ve hesap verebilirlik temelinde kamp finansmanı düzenlemesi olsun ve yasalarla bu alan güvence altına alınsın. Siyasette ve toplumsal hayatta herşey yasalarla belirlenmiyor. Siyasi etik kavramı var. Yasalardan, yönetmeliklerden boşta kalan alanlarda bireylerin, siyasetçilerin erdemine, etiğine, sağduyusuna güveniyoruz. Gönül ister ki Erdoğan, yasada boşluklar olsa dahi siyasi etiğin, hakkaniyetin gereği olarak çıkar çatışması yaratacak durumlardan kaçınsın, kamu kaynaklarını kendi şahsi kampanyası için harcamasın. Umarım Meclis, en kısa zamanda görevini yapar ve Türkiye'yi şeffaf ve hesap verebilir kampanya finansmanı yasasına kavuşturur."

    Perşembe, 10 Temmuz 2014 12:50

Bağlantılı Konular