Kart: "Avukatlıktan yargıçlığa geçiş sınavında usulsüzlük yapıldı"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 6 Mayıs 2012'de yapılan avukatlıktan yargıçlığa geçiş sınavında usulsüzlük yapıldığının suç duyuruları üzerine tespit edildiğini, ancak bazı adaylara belli soruları ulaştıranların kimliğinin belirlenemediği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildiğini anımsattı.

Yolsuzluk operasyonu sonrasında dengelerin değiştiğini ve yeni bir dönem başladığını ifade eden Kart, dosyanın yeniden açıldığını belirtti. Tüm sorumluların ortaya çıkarılması yerine ayrımcı ve husumet duygularıyla soruşturmanın sürdürüldüğünü ve yönlendirildiğini savunan Kart, şöyle konuştu:

"ÖSYM ve HSYK'nın tespitlerine göre soru servis edilen ya da soru çalarak yargıç adayı konumuna gelen ve halen yargıç-savcı olarak görev yapan 73 kişi vardır. Bu kişiler yönünden meslekten ihraç prosedürü başlatılacağı anlaşılmaktadır. Suç sübut bulursa bunda tereddüt etmemek gerekir. Ancak suç ilişkisi içinde sınavı kazananlar arasında AKP'nin belediye meclis üyeleri, il ve ilçe yöneticileri de vardır. Meslekten ihraç edilecekler arasından bu isimlerin özenle ayıklandığı görülmektedir. Bu şekilde en az 50 kişi, 73 kişilik listenin dışında bırakılmıştır."

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde CHP ve MHP'nin, Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık'tan istifa etmemesine itiraz ettiği anımsatılan Kart, yerel seçimler öncesinde aday gösterilen bakanların erdemli davranış göstererek, istifa ettiklerini anlattı.

YSK'nın yerel seçim öncesinde TOBB'dan aday olacaklar için gönderdiği bir görüş yazısında da, adayın icra katında olması halinde istifa etmesi gerektiği yönünde ilke kararı ortaya koyduğunu ifade eden Kart, "İcra gücü olanların, o güç üzerinden nüfuz sağlaması, haksız çıkar sağlaması mümkün. Bakan için, vali için söylüyorsunuz, TOBB yönetiminde olanlar için söylüyorsunuz, o zaman yürütme gücünü en üst düzeyde kullanan Başbakan için bunu öncelikli olarak uygulamak gerekir" diye konuştu.

    Perşembe, 10 Temmuz 2014 12:42

Bağlantılı Konular