Gümüş, "Çin'in süper güç haline gelmesi, Türkiye ve dünya için çok sayıda sorunun temel nedeni olabilir"

"Hükümetlerin bu gerçekleri bilmeden, dünya dengeleri ve bu dengelerdeki değişimleri, değişimlerin nedenlerini anlamadan, uygulamaya sokacakları politikalarda başarısızlıklara maruz kalma ihtimalleri yüksektir."

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Çin'in süper güç haline gelmesinin, Türkiye ve dünya için çok sayıda sorunun temel nedeni olabileceğini söyledi.

Haluk Gümüş, Çin'in yükselmesinin temelini oluşturan ölçek ekonomisi şartlarını, Çin'e alternatif olarak bölgelerinde yaratmaları gerektiğini belirtti.

Batı'nın hegemon güçlerinin, sürdürdükleri dış politikalarını büyük ihtimalle bu yeni durum nedeniyle değiştirdiklerini ifade eden Gümüş, bu konunun stratejik öneme sahip olduğunu belirtti. Gümüş, dünya dengelerini radikal şekilde etkileyen güneydoğu Asya'daki büyümenin dengelenmesinin, hem Çin hem de dünya için sayısız yararı olacağını kaydetti.

Haluk Gümüş, şöyle devam etti: "Hükümetlerin bu gerçekleri bilmeden, dünya dengeleri ve bu dengelerdeki değişimleri, değişimlerin nedenlerini anlamadan, uygulamaya sokacakları politikalarda başarısızlıklara maruz kalma ihtimalleri yüksektir. Gerçekte ülkemizde bugün yaşanan da budur. AKP projesi, bu yeni duruma uymadığından ve sağlıklı gelecek tahminleri yapamadığı için dünyada giderek yalnızlaşmaktadır. Genel olarak yapılması gereken, Çin'in yükselmesinin temelini oluşturan, nüfus, büyük pazar ve bunun oluşturduğu ölçek ekonomisi şartlarını Çin'e alternatif olarak kendi bölgemizde yaratılabilmesidir."

    Perşembe, 10 Temmuz 2014 12:04

Bağlantılı Konular