Loğoğlu: "İsrail-Filistin çatışmasında BM'nin ateş-kes çağrısını ve arabuluculuk girişimlerini destekliyoruz"

Yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu "Gazze'deki çatışmalar yoğunlaşırken BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Güvenlik Konseyinde dile getirdiği endişeleri paylaşıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu açıklamasında şöyle dedi:

"İsrail'in Gazze'ye yönelik kabul edilemez saldırıları artarak sürmekte, maalesef sivilleri de içeren can kayıpları artmaktadır. Gazze'deki çatışmalar yoğunlaşmakta ve Filistin'in diğer bölgelerine doğru genişleme eğilimi göstermektedir. Hamas'ın roket atışlarıyla vermeye çalıştığı karşılık ise İsrail tarafından Gazze'yi hedef alan hava harekatının devamının gerekçesi ve muhtemel bir kara harekatının nedeni olarak kullanılmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi gelişmelerden kaygı duymaktadır. Tekrar vurgulamak isteriz ki İsrail'in sıklıkla başvurduğu masum insanları da kapsayan toplu cezalandırma yöntemini hukuka ve insaniyete aykırı buluyor; çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere günahsız sivillere yönelik eylemleri koşulsuz kınıyoruz. Caydırıcı olmak adına başvurulan toplu cezalandırma yöntemi ancak bölgede yeni bir şiddet dalgasının oluşmasına hizmet eder. Herkesi mağdur eden şiddet sarmalının sürmesine ve muhtemel bir kara harekâtıyla derinleşmesine fırsat verilmemelidir. Bu itibarla taraflara tekrar itidal çağrısında bulunuyoruz. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un 10 Temmuz 2014 tarihinde Güvenlik Konseyinde dile getirdiği endişeleri paylaşıyor, yaptığı ateş-kes çağrısını ve arabuluculuk girişimlerini de destekliyoruz."

    Cuma, 11 Temmuz 2014 11:20

Bağlantılı Konular