Ağbaba: "Özgür Özel'e atılan yumruk Soma'ya atılmıştır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba önceki gün Plan Bütçe Komisyonu'nun çalışmaları devam ederken CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'e AKP Milletvekili Feramuz Üstün tarafından yapılan saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba şöyle dedi:

"Önceki gün Plan Bütçe Komisyonunun çalışmaları devam ederken Manisa Milletvekilimiz Özgür Özel'e AKP'li Feramuz Üstün tarafından yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Ancak bilinmelidir ki; bu çirkin saldırı, aslında milletvekilimizin şahsına değil Soma'ya, orada bin bir umutla Plan ve Bütçe Komisyonundan iyi haber gelmesini bekleyen madencilere ve ailelerine yöneliktir.

Bu çirkin saldırı, Soma faciasının öncesinde verdiği önerge ile, facianın sırasında ve sonrasında madenciyi bir an olsun yalnız bırakmayarak konuyu sürekli dile getiren Özgür Özel'in 38 gündür devam eden torba yasa görüşmelerinde madenci için verdiği mücadeleye, ki gerçekte madencinin emek mücadelesinedir.

Meclis'te yaşadığımız bu  şiddet ilk değildir. AKP ne zaman zora girse yaptığı gibi, bu olayda da zora düşmüş, madenciye yaptığı riyakarlık ortaya çıkmış ve tek ve en iyi bildiği yöntem olan "şiddete" başvurmuştur. Seçildiğimiz günden bu yana, tıpkı sokakta başvurdukları şiddet gibi, Meclis'te de aleni bir şekilde şiddete başvurmayı bir politika aracı haline getirmişlerdir. Meclis'te şiddet adeta bir kültür, olağan bir uygulama haline gelmiştir. Tıpkı 4+4+4 eğitim sisteminin görüşmelerinde yaşandığı gibi, tıpkı Zeyid Aslan'ın uçan tekmesinde olduğu gibi insanlıktan nasibini almamış bu kimselerin yansıması Soma faciasının hemen ertesinde Yusuf Yerkel'in tekmesinde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Nitekim, o gün Başbakan'ın attığı tokat ve Yusuf Yerkel'in madenciye attığı tekme ile milletvekilimiz Özgür Özel'e atılmak istenen yumruk aynı zihnin ürünüdür.

301 madencinin şehit olduğu Soma faciasında acıya saygı duymayanlar, göz göre göre gelen bu katliama "fıtrat"  diyenler şimdi de Soma diyerek gündeme getirdikleri yasaların arkasında rantçıya, yandaşa kıyak geçmenin peşindedirler. İşte onların gerçek fıtratları da budur. Madencinin, emekçinin, orada gözü yaşlı anaların, yetim kalmış çocukların üzerinden 38 gündür fırsat kollayanlar, yüzlerine gerçekler vurulunca yumruklarını konuşturmuşlardır. Nitekim,  fıtratlarında olan nefret ve kin, kuvveden fiile geçtiğinde tek yapabildikleri de budur.

Bizim canımızı acıtan ise attıkları yumruklar, tekmeler değil, demokrasimize ve demokrasilerin olmazsa olmazı muhalefete yapılan bu çirkin saldırılardır. Ancak bilinmelidir ki, tıpkı geçmişte de yaşadığımız tüm şiddet olaylarında olduğu gibi bizi yumrukları ile, tekmeleri ile yıldıramayacaklar. Bu şiddetten ve nefretten yana politikaya karşı bizler her zaman doğru bildiğimizi söylemeye devam edecek ve yumrukların değil, fikirlerin konuştuğu bir Meclis'te madencilerimize borcumuzu, Soma'ya olan insani görevimizi sonuna kadar yerine getirecek, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz"

    Cuma, 11 Temmuz 2014 11:06

Bağlantılı Konular