Tanrıkulu: "Patlamanın meydana geldiği ambalaj ve plastik imalathanesi kaçak, kayıtsız bir işyeri midir?"

Tanrıkulu Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a sordu: "Patlamanın meydana geldiğinin belirtildiği ambalaj ve plastik imalathanesi en son hangi tarihte hangi kurum/kurumlar tarafından denetlenmiştir? Patlamanın nedeni nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av.Dr. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

12 Temmuz 2014 tarihinde Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi'nde bir binada meydana gelen ortalığı savaş alanına döndüren ve vatandaşımızın yaralandığı patlama ile ilgili olarak;
1- Patlamanın meydana geldiğinin belirtildiği ambalaj ve plastik imalathanesi en son hangi tarihte hangi kurum/kurumlar tarafından denetlenmiştir? Patlamanın nedeni nedir?
2- Patlamanın meydana geldiği ambalaj ve plastik imalathanesi kaçak, kayıtsız bir işyeri midir?
3- Yasal dersaneleri hukuksuzca kapatan, mühürleyen Zeytinburnu Belediyesi sınırları içindeki tehlikeli kimyasal maddeler ile üretim yapan kaçak işyerlerinin faaliyetlerine neden izin vermektedir?
4- 8 aylık hamile bir vatandaşımızın patlamanın ardından evinin balkonundan atlayarak canını kurtarmaya çalışması dikkate alındığında patlamadan sonra itfaiye ve kurtarma birimlerinin olay yerine intikalinde gecikme yaşanmasının nedenleri nelerdir?
5- 12 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla Zeytinburnu'ndaki konut sayısı nedir?
6- 12 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla Zeytinburnu'nda konutların zemin katlarında veya bodrum katlarında faaliyet gösteren imalathane türündeki işyerlerinin sektör el bazda dağılımı nedir?
7- Zeytinburnu'nda konutların zemin katlarında veya bodrum katlarında faaliyet gösteren imalathane türündeki işyerlerinden kaçak, kayıtsız olarak faaliyet gösterenlerin sektör el bazda dağılımı nedir?
8- Zeytinburnu'nda kimyasal madde kullanarak konut alanlarının alt katlarında üretim yapan imalathanelerin sayısı nedir?
9- Son 10 yıl içinde İstanbul genelinde ve Zeytinburnu'nda ölümcül sonuçlar doğuran işyeri kaynaklı patlamalar hangileridir; ölen ve yaralanan vatandaşlarımızın sayıları nedir?
10- Son 10 yılda İstanbul genelinde ve Zeytinburnu'nda Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında yenilenen, restore edilen bina sayısı nedir?"

    Pazar, 13 Temmuz 2014 10:08

Bağlantılı Konular