“Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi sözleşmesi, kayyum olarak atanan Akay’ın adaylığına cevaz vermiyor”

Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne atanan kayyum heyetindeki Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay’ın, kooperatif yönetimi seçiminde aday olamayacağını söyledi.

Kayseri Milletvekili Kulkuloğlu, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, kooperatif ve Kayseri Şeker Fabrikası’ndaki yolsuzluk iddialarına ilişkin yargı sürecinin devam ettiğini söyledi.

Kooperatife Akay’ın yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, avukat Fevzi Konaç ve çiftçi Hurşit Dede’nin kayyum olarak atandığını anlatan Kulkuloğlu, Akay’ın otel masraflarının da kooperatife fatura ettirildiğini söyledi.

Kulkuloğlu, Akay’ın, kayyumluğu sırasında Bünyan Ziraat Odası’na üye olarak, pancar ekmeden çiftçi olduğunu ve 25 Haziran’da yapılacak seçimlerde yönetime aday olduğunu belirtti. Şevki Kulkuloğlu, kooperatif sözleşmesinin Akay’ın aday olmasına imkan tanımadığını iddia etti.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a, “Yüzbinlerce çiftçinin arsasının, parasının hakkını korumak için neden kayyum hakkında, neden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında neden Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı hakkında milletten aldığın vekalet ile millet adına savcılıklara başvurmuyorsun?” diye soran Kulkuloğlu şöyle devam etti:

“Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı, Kocasinan Belediye Başkanı hiç kulundan utanıp, Allah’tan korkmuyor musunuz da 2006 yılından beri iptal olmuş, siz de bulunması için yasal gerekçesi kalmamış yüz binlerce çiftçinin hakkı olan 1 katrilyonluk arsayı 20 trilyon yaklaşık parayı uhdenizde tutuyorsunuz, trilyonlarca hakkınız olmayan parayı iade etmiyorsunuz?”

Kulkuloğlu, Elitaş’a da, “Millet adına savcılıklara, mahkemelere neden başvurmuyorsun?” diye sordu.

Sahte müftü karısı olayı
Bir basın mensubunun, “Kendisini müftü karısı olarak tanıtan CHP’li Burhaniye eski ilçe başkanının karısının istifa ettiği söyleniyor, ne diyorsunuz?” sorusuna Kulkuloğlu, “Konudan bilgim yok. Eğer tabii ki toplumsal huzuru bozacak gayri ahlaki bir kişinin yanlışı olmuşsa CHP bu konuda duyarlıdır. Toplumsal barışı korumak adına ilgili kurullarında her şeyi yapar ama olaydan hiç bilgim yok” dedi.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin de Kulkuloğlu, “Çok ciddi bir cadı avı Türkiye’de yaşanıyor” diye konuştu.

    Cumartesi, 22 Haziran 2013 14:05

Bağlantılı Konular