Tezcan: "Yüce Divan önünde hesabını verecekler"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Türkiye parlamenter demokrasiyle mi yoluna devam edecek yoksa Türkiye parlamenter demokrasiyi ortadan kaldırmayı hedefleyen AKP anlayışının çizdiği yolda bir maceraya doğru mu sürüklenecek? 10 Ağustos'ta sandıkta bunu oylayacağız" dedi.

Bülent Tezcan, CHP örgütünce Artvin'deki düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Hazırlık Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine girdiğini, bu süreci toplumun yakından takip ettiğini belirtti.

CHP olarak 10 Ağustos'ta destekleyecekleri adayın ismini açıkladıklarını anımsatan Tezcan, "MHP de aynı adayı destekleyeceğini ifade etti. Bunun dışında değişik siyasi partiler de destek açıklamalarını beyan ettiler. Türkiye parlamenter demokrasiyle mi yoluna devam edecek, yoksa Türkiye parlamenter demokrasiyi ortadan kaldırmayı hedefleyen AKP anlayışının çizdiği yolda bir maceraya doğru mu sürüklenecek? 10 Ağustos'ta sandıkta bunu oylayacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin yolsuzluk ekonomisine teslim edildiğini ileri süren Tezcan, şöyle devam etti:
"4 bakanla ilgili meclis soruşturma komisyonuna 9 üye vermesi gerekiyor iktidarın, vermedi. Biz kendi üyelerimizi bildirdik. Biz Meclis Başkanlığına diyoruz ki iktidar bu komisyonu çalıştırmak istemiyor. İktidar, Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce o fezlekelerdeki, suç dosyalarındaki hırsızlık belgelerinin ortaya çıkmasını istemiyor, korkuyor. Onlar üye vermezlerse vermesinler, CHP, MHP, BDP verdi. Bizim meclis soruşturma komisyonu üyelerine çalışma fırsatı verin, dosyaları açın, 'hayır açmayız' diyorlar. Hırsız nereye kaçarsa kaçsın bulup yakalayacağız. Gerçekten adil olan hukuk önünde, Yüce Divan önünde hesabını verecekler."

Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanlığı seçimi için bir çok sivil toplum örgütünü gezdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
"Toplumun genel kanaati şu. Nasıl bir cumhurbaşkanı istiyorsunuz diye sorduğumuzda, 76 milyon insanı kucaklayan bir cumhurbaşkanı istediklerini söylediler. 'Siyasi kimliği öne çıkmamış, toplumda siyasal çatışmanın, kutuplaşmanın aracı olmamış, toplumu kucaklayacak bir cumhurbaşkanı istiyoruz' diyor gittiğimiz toplumun kesimleri. Bu tablo içinde Türkiye'nin parlamento geleneği içerisinde Cumhurbaşkanlığı makamında oturup, içeride ve dışarıda devleti ve milleti kucaklayıp temsil edecek bir figüre ihtiyacı var. Bu çerçevede Cumhuriyetin değerleriyle çatışmayan, toplumun geleneksel değerleriyle de çatışmayan, laik, modern ama muhafazakar kimliğe de sahip çıkan, uluslararası alanda Türkiye ve dünyanın tanıdığı, hakkında 100'ün üzerinde ödül düzenlenmiş, devlet nişanı verilmiş, 100'ün üzerinde eseri ve makalesi olan, bilinen bir isimle hem de siyasal kimliklerin üstünde, Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğini ve bütünlüğünü temsil edecek bir kimliğin üzerinde mutabakata vardık. Bu tablonun içinde AKP, Recep Tayyip Erdoğan ve çevresindekiler ciddi bir telaşa düştü. Bundan 15 gün önce 'bizim adayımız hazır, birkaç gün içinde açıklarız' diyorlardı.
Şimdi 3 Temmuz'a kadar bekleyeceklerini söylüyorlar. Türkiye, siyaseti kutuplaştırarak, tahrik ederek, birbiriyle çatıştırarak ve kavga ettirerek kendi iktidarını devam ettirmek isteyen AKP siyaset düzenine son vermek istiyor."


"Türkiye’nin dış dünyada yitirilen itibarını Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kurtarabilme fırsatı var" diyen Tezcan, "Bugün gösterdiğimiz cumhurbaşkanı adayı aynı zamanda Orta Doğu'da, Irak'ta, Filistin'de mezhep çatışmalarını önleme konusunda en önemli adımı atmış, en ciddi çalışmaları yapmış bir diplomat, devlet adamı. Bu tablodan baktığınız zaman bile Türkiye önümüzdeki süreçte güzel günlere doğru yol alacak. 10 Ağustos ve 24 Ağustos tarihleri önemli bir eşik noktası olacak" ifadelerini kullandı.

Toplantıya, Tezcan'ın yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Faruk Demir, Artvin Milletvekili Uğur Bayaraktutan, Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Artvin İl Başkanı Yücel Kurt ile il ve ilçelerden partililer katıldı.

    Salı, 24 Haziran 2014 15:19

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica