Türkiye'de "Bonzai" adlı uyuşturucu maddeyi kullananların yaş ortalaması nedir?

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İçişleri Bakanı'na sordu: "Türkiye’de Bonzai kullanımı sebebiyle, her yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere, kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiş, kaçı halen tedavi görmektedir?"

Gürsel Tekin'in soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Gürsel TEKİN
İstanbul Milletvekili

Toplum arasında "Bonzai" olarak bilenen "Sentetik Kannabioid" adlı uyuşturucunun Türkiye’de oluşturduğu tehlike günden güne büyümektedir. Bonzai, Birleşmiş Milletler Suç ve Uyuşturucu Ofisi tarafından dünyada en tehlikeli ve hızlı yayılan uyuşturucu olarak kabul edilmiştir. Bu madde kullanımı sonucu gerçekleşen ölümlerin sayısı son derece tedirgin edici boyutlara ulaşmıştır. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı 2011 raporunda da,  gençler arasında bu madde kullanımında artış olduğu belirtilmiştir. Maddenin satışı İstanbul’dan Urfa'ya kadar Türkiye'nin neredeyse tüm bölgelerinde yaygın bir şekilde sürmektedir. İstanbul özelinde satışların, Beyoğlu, Sultangazi, Maltepe ve Kartal'da MOBESE kameralarının önünde alenen yapıldığı tarafımızca bilinmektedir. Bahsi geçen ilçelerde bulunan MOBESE kameralarının gerektiği gibi incelenmiş olması halinde bu suç unsurlarının zamanında tespit edilmesi ve engellenmesi  mümkün olacaktır.

2011'den bu yana ilgili kurum raporlarında yer almış olmasına rağmen "Bonzai" kullanımına dair hükümet tarafından hiçbir tedbir alınmamış olması, yaşanan ölümlerde AKP Hükümeti'nin doğrudan sorumluluğunun bizzat kanıtıdır. Gençlerin hayatını tehdit eden böyle bir tehlikeye karşı ise tek bir önlem alınmamış olması ve hükümetin bu duyarsız tutumu tarafımızdan kabul edilemez.  Bu bağlamda aşağıdaki sorularımın ivedilikle cevaplanması büyük önem taşımaktadır;

1-  MOBESE kameraları önünde ve sosyal medya aracılığıyla "adres teslim" şekilde yapılan satışların emniyetin bilgisi olmasına rağmen yapıldığı iddialarına dair görüşünüz nedir?
2-  Okul önlerinde yaygın olarak gerçekleşen satışlarla, ilköğretim çağındaki çocukları dahi tehdit eden maddenin, okul bölgelerinde satışının engellenememesinin gerekçesi nedir?
3-  Türkiye'de Bonzai kullanımı sebebiyle, her yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere, kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiş, kaçı halen tedavi görmektedir?
4- Türkiye'de "Bonzai" adlı uyuşturucu maddeyi kullananların yaş ortalaması nedir? Bağımlılık oranlarının yıllara göre dağılımı nasıl gerçekleşmiştir?
5- Bu maddeyi kullanmaktan ötürü cezaevine giren gençlerin, cezaevlerinde yine satıcıların koğuşlarında kaldığı yönündeki iddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
6- Bu gençlerin tekrar topluma kazandırılması adına kaldıkları cezaevlerinde rehabilitasyon hizmeti verilmekte midir?
7-  Hükümetin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele adına politikası ne derece yeterlidir?"

    Perşembe, 26 Haziran 2014 12:19

Bağlantılı Konular