Akkaya, Engelliler Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan İçli'yi ziyaret etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında Engelliler Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan İçli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.

Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi'ndeki ziyarette konuşan Akkaya, CHP'nin, engellilerin sorunlarını en çok dile getiren parti olduğunu söyledi. Türkiye'nin en büyük sorununun terör, işsizlik, iş kazaları ve engelli yurttaşlara fırsat eşitliğinin sağlanmaması olduğunu ifade eden Akkaya, engellilerin hayata tutunabilmesi için devletin her alanında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ortak uzlaşmanın Cumhurbaşkanı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu ve eşinin, engellilerin sorunlarıyla yakından ilgilendiğini kaydeden Akkaya, İhsanoğlu'na destek istedi.

Turhan İçli de engellilerin üretim sürecine yeterince dahil edilmediğini, sosyal yardımlara mecbur bırakıldığını savunarak, engellilerin eşit vatandaş olarak, emeğiyle geçinmesini sağlayacak bir sistemin kurulması gerektiğini ifade etti. İŞKUR'da eğitim gören engellilerin, geçici sigortalarının yapılması nedeniyle, engellilik aylıklarının kesildiğini, bu yüzden sıkıntı yaşadıklarını belirterek, Akkaya'dan sorunlarını dile getirmelerini istedi.
Yakup Akkaya'da engellilerin Meclis'te sesi olduklarını ve olmaya devam edeceklerini kaydetti. Akkaya; CHP Engelliler Üst Kurulu'nun son bir buçuk yıl içinde 25 ili ziyaret ederek, engelli örgütleri, engelliler ve aileleriyle bir araya geldiğini, sorunları ve çözüm önerilerini görüştüğünü belirtti. CHP'nin engellilerle ilgili parti politikalarını her zaman engelli örgütleriyle yaptığı görüşmelerle oluşturduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanının engellilerin sorunlarıyla ilgilenmesinin önemli olduğunu belirten İçli, İhsanoğlu'nun engellilerle buluşarak, düşüncelerini anlatması gerektiğini söyledi.

Görüşmede, CHP Engelliler Üst Kurulu üyeleri, İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, ile İstanbul Milletvekili Dr. Celal Dinçer ve Erman Eranıl'da de hazır bulundu.

    Perşembe, 10 Temmuz 2014 12:13

Bağlantılı Konular